Track & Field competes at rain shortened Ole Miss Invite
Go Tigers!
Go Tigers!

Go Tigers!

May 1, 2004

OXFORD, Miss.-The University of Memphis track & field teams competed at the Ole Miss Invite Saturday as the athletes battled inclement weather at the Ole Miss Track Complex Saturday. Heavy rains cancelled all of the field events and hurdles, however a few Tigers and Lady Tigers managed to compete in sprinting and distance events. The meet was to be the final tune-up for most of the Memphis track athletes before the travel to Louisville, Ky. to compete in the C-USA Outdoor Championships on May 13-15.

Men's distance runner Szilard Toth ran a 3:59.63 in the 1500m. Toth placed fifth in the race. Women's distance runner Kara Cassel ran a personal best 11:42.40 in the 3000m steeplechase. She placed third in the event that. Cassel, a true freshman is coming into her own this spring as a steeplechase runner. Nora Nemere placed fourth in the 5000m run with a time of 19:29.17. Nemere is the Lady Tigers top long distance runner.

Competing unattached, Memphis student assistant coach Keenan Gibson won the 100m run with a time of 11.85. Gibson ran an 11.53 in the prelims.

Next weekend Tiger throwers Gaute Myklebust, Stein Syverson, Darius Frye, Adam Martin and Norbert Gulyas are scheduled to travel to the Modesto Relays in California as they each look to tweak their efforts before entering the conference championships. Memphis has the potential to score numerous points in the throwing events at the championship meet.

Licensed to C.F.P.I. Timing & Data Hy-Tek's Meet Manager 5/1/2004 09:42 PM Ole Miss Open - 5/1/2004 Results at www.cfpitiming.com University of Mississippi in Oxford, MS Results

Women Hammer Throw =================================================================================== Top 9 Advance by Time School: S 46.16m 2003 Amanda Harvey Regional: R 51.30m Name Year School Seed Prelims =================================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Mallory, Beth Alabama 59.65m R 58.88mq 193-02 2 Wibbels, Erin Athletes In 57.57m R 54.16mq 177-08 3 Campbell, Vensherrie Vanderbilt 49.48m S 49.69mq 163-00 4 Johnstone, Jen Mississippi 47.73m S 49.32mq 161-10 5 Stillwell, Kristi Ole Miss. 46.30m 45.96mq 150-09 6 Sauer, Nicole Tulane Unive 44.50m 42.33m 138-10 7 Gaunder, Robyn Ole Miss. 40.48m 39.16m 128-06 8 Tackett, Amanda Ole Miss. 39.62m 37.33m 122-06 9 Allen, Shaterika Louisiana Te 37.20m 33.69m 110-06 Flight 2 Preliminaries 1 Sorrentino, Julie Athletes In 59.69m R 58.14mq 190-09 2 Averitt, Crystal Mississippi 52.22m S 51.00mq 167-04 3 Bain, Chafree Alabama 47.28m S 47.91mq 157-02 4 Stewart, Crystal Ole Miss. 47.38m S 46.27mq 151-10 5 Albury, Aymara Alabama 54.84m 45.42m 149-00 6 Hernandez, Christina Mississippi 42.42m 41.57m 136-05 7 Marshall, Tanisha Louisiana Te 37.23m 32.39m 106-03 8 Williams, Tawanna Louisiana Te 43.50m 25.52m 83-09

Women Hammer Throw =================================================================================== School: S 46.16m 2003 Amanda Harvey Regional: R 51.30m Name Year School Prelims Finals =================================================================================== Flight 1 Finals 1 Mallory, Beth Alabama 58.88m 58.88mR 193-02 2 Sorrentino, Julie Athletes In 58.14m 58.14mR 190-09 3 Wibbels, Erin Athletes In 54.16m 54.16mR 177-08 4 Averitt, Crystal Mississippi 51.00m 51.00mS 167-04 5 Campbell, Vensherrie Vanderbilt 49.69m 49.69mS 163-00 6 Johnstone, Jen Mississippi 49.32m 49.32mS 161-10 7 Bain, Chafree Alabama 47.91m 47.91mS 157-02 8 Stewart, Crystal Ole Miss. 46.27m 46.27mS 151-10 9 Stillwell, Kristi Ole Miss. 45.96m 45.96m 150-09

Women Javelin Throw =================================================================================== Top 9 Advance by Time School: S 41.60m 2002 Melissa Jones Regional: R 41.48m Name Year School Seed Prelims =================================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Jurlina, Jelena Tulane Unive 49.96m R 41.56mq 136-04 2 Gardiner, Lakeisha Southeastern 47.70m 38.04mq 124-10 3 Stanley, Brynna La. - Monroe 40.92m 37.10mq 121-09 4 Robeson, Jennifer Unattached 40.34m 36.83mq 120-10 5 Leppanen, Helmi Tulane Unive 37.50m 36.10mq 118-05 6 Sisler, Allyson Vanderbilt 36.72m 35.99mq 118-01 7 Rogers, Cara Louisiana Te 33.60m 32.20m 105-08 8 Baudoin, Victoria La. - Monroe 36.58m 29.84m 97-11 9 Miles, Natasha Bevill State 33.01m 28.47m 93-05 10 Garmon, Morgan Bevill State 32.00m 28.46m 93-04 11 Puckett, Summer Bevill State 33.57m 24.63m 80-10 12 Shepherd, Judy U. A. B. 32.77m 23.46m 77-00 13 Ewing, Kyshia Vanderbilt 24.20m 21.86m 71-09 Flight 2 Preliminaries 1 Baldwin, Betsey Southeastern 45.00m 38.74mq 127-01 2 Juedes, Kate Southern Mis 37.00m 34.82mq 114-03 3 Fontenot, Bertina La. - Monroe 43.68m 32.40mq 106-03 4 Parker, Tiffany U. A. B. 38.35m 31.08m 102-00 5 Wix, Jenna Ole Miss. 35.87m 29.62m 97-02 6 Reyer, Ashley Southern Mis 32.00m 28.42m 93-03 7 Johnstone, Jen Mississippi 36.00m 28.21m 92-07 8 Holloway, Garnetta Vanderbilt 27.43m 26.97m 88-06 9 Marshall, Tanisha Louisiana Te 33.50m 26.68m 87-06 10 Duke, Adrienne U. A. B. 30.02m 20.95m 68-09

Women Javelin Throw =================================================================================== School: S 41.60m 2002 Melissa Jones Regional: R 41.48m Name Year School Prelims Finals =================================================================================== Flight 1 Finals 1 Jurlina, Jelena Tulane Unive 41.56m 41.56mR 136-04 2 Gardiner, Lakeisha Southeastern 38.04m 39.20m 128-07 3 Baldwin, Betsey Southeastern 38.74m 39.19m 128-07 4 Stanley, Brynna La. - Monroe 37.10m 37.84m 124-02 5 Robeson, Jennifer Unattached 36.83m 36.83m 120-10 6 Leppanen, Helmi Tulane Unive 36.10m 36.10m 118-05 7 Sisler, Allyson Vanderbilt 35.99m 35.99m 118-01 8 Juedes, Kate Southern Mis 34.82m 34.82m 114-03 9 Fontenot, Bertina La. - Monroe 32.40m 32.40m 106-03

Men Javelin Throw =================================================================================== Top 9 Advance by Time School: S 57.08m 1994 Chuck Varn Regional: R 61.62m Name Year School Seed Prelims =================================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Chanove, Conrad Southern Mis 65.00m R 65.49mq 214-10 2 Meschke, Jeb Southern Mis 65.20m S 59.24mq 194-04 3 Doughty, Greg Louisiana Te 62.00m S 57.27mq 187-11 4 Bowman, Dereck Southeastern 57.00m 56.79mq 186-04 5 Garner, Clay Mississippi 58.08m 55.65mq 182-07 6 Lucas, Marvin Southern Mis 60.00m 55.07mq 180-08 7 Daley, Lamar Ole Miss. 51.11m 51.03mq 167-05 8 Elliot, Bob La. - Monroe 50.03m 47.57mq 156-01 9 Leland, Darius Ole Miss. 47.43m 46.77mq 153-05 10 Rushing, Cody Memphis 45.64m 45.96m 150-09 11 DiGeorge, Sean Ole Miss. 39.62m 40.06m 131-05

Men Javelin Throw ========================================================================================== School: S 57.08m 1994 Chuck Varn Regional: R 61.62m Name Year School Prelims Finals Points ========================================================================================== Flight 1 Finals 1 Chanove, Conrad Southern Mis 65.49m 65.49mR 214-10 10 2 Meschke, Jeb Southern Mis 59.24m 59.24mS 194-04 8 3 Doughty, Greg Louisiana Te 57.27m 57.27mS 187-11 6 4 Bowman, Dereck Southeastern 56.79m 56.79m 186-04 5 5 Garner, Clay Mississippi 55.65m 55.65m 182-07 4 6 Lucas, Marvin Southern Mis 55.07m 55.07m 180-08 3 7 Daley, Lamar Ole Miss. 51.03m 51.03m 167-05 2 8 Leland, Darius Ole Miss. 46.77m 47.74m 156-07 1 9 Elliot, Bob La. - Monroe 47.57m 47.57m 156-01

Women 100 Meter Dash ========================================================================= School: S 11.23 2001 Teneeshia Jones Regional: R 11.80 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 Wind: NWI 1 Gibson, Keenan Unattached 11.53 11.85 2 Stephens, Chiquita Ole Miss. 11.60 11.93 3 Barrett, Peta Unattached 11.60 11.97 4 Freeman, Shandra Louisiana Te 11.63 12.02 5 Carter, Oriana U. A. B. 11.73 12.16 6 Dooley, Angel Tulane Unive 11.70 12.19 7 McBride, Latoya Ole Miss. 11.59 12.29 8 Reed, Majik Alabama 11.80 12.30 9 Crump, Natalie Southeastern 11.78 12.42 Section 2 Wind: NWI 1 Craig, Jennifer Samford Univ 11.87 11.99 2 Mulkey, Kim Ole Miss. 11.90 12.11 3 Dunn, Chanel Unattached 11.89 12.20 4 Hunter, Crystal U. A. B. 11.95 12.31 5 Rudolph, Juzil Bevill State 11.87 12.42 6 Johnson, Angela Southern Mis 11.88 12.53 7 Bledsoe, Amber Ole Miss. 11.95 12.60 Section 3 Wind: NWI 1 McCauley, Stephanie U. A. B. 11.97 12.13 2 Liburd, Tanika Southern Mis 12.01 12.17 3 Smith, Theresa U. A. B. 12.20 12.41 4 McKinney, Trinity Southern Mis 12.21 12.52 5 McCullum, Stephanie Southern Mis 12.25 12.52 6 Howard, Shardi Bevill State 12.10 12.53 7 Andrews, Andrea Vanderbilt 12.30 12.82 8 Wells, Tori Southern Mis 12.07 13.01 Section 4 Wind: NWI 1 Lockett, Shauntae U. A. B. 12.32 12.59 Section 5 Wind: NWI 1 Ohlig, Sheena Memphis 12.81 12.58 2 Marner, Alicia Memphis 12.95 13.06 3 Cash, Tiara Unattached 12.91 13.32

Men 100 Meter Dash ========================================================================= School: S 10.11 1994 Greg Saddler Regional: R 10.50 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 Wind: NWI 1 Triggs, Ken Unattached 10.30 10.63 2 Crabbe, Dion Unattached 10.32 10.67 3 Moore, Roland Louisiana Te 10.40 10.89 4 Shelton, James Ole Miss. 10.30 10.99 5 Brandford, Shane Southern Mis 10.52 11.16 Section 2 Wind: NWI 1 Morant, Eliott Mississippi 10.68 11.00 2 Hurst, Carl Southeastern 10.68 11.03 3 McFadden, Glenn Mississippi 10.69 11.09 4 Berry, Damond Mississippi 10.67 11.09 5 Green, Willie Memphis 10.64 11.38 Section 3 Wind: NWI 1 Norman, Cedric Southern Mis 10.89 11.18 2 Collins, Cedric Southern Mis 10.91 11.40 3 craig, Matthew Louisiana Te 10.90 11.50 4 Huckaby, Brandon Louisiana Te 10.88 11.78 Section 4 Wind: NWI 1 Sewell, Kevin Mississippi 11.05 11.44 2 Jacobs, Kevin La. - Monroe 11.50 11.84 3 Hurston, Keith Unattached 11.38 12.28 4 Randolph, Dustin Unattached 11.22 12.41 5 Green, Rodrick Unattached 12.42

Women 200 Meter Dash ========================================================================= School: S 22.83 2001 Teneeshia Jones Regional: R 24.00 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 Wind: NWI 1 Stephens, Chiquita Ole Miss. 23.90 24.30 Section 2 Wind: NWI 1 Mulkey, Kim Ole Miss. 23.90 24.47 2 Thompson, Marie La. - Monroe 24.00 25.81 Section 3 Wind: NWI 1 McCauley, Stephanie U. A. B. 24.76 24.92 2 Bledsoe, Amber Ole Miss. 24.21 25.13 3 Wiggins, Tahira Tulane Unive 24.82 25.15 4 Anderson, Daphne Bevill State 24.92 25.54 Section 4 Wind: NWI 1 Dunn, Chanel Unattached 24.96 25.43 2 Smith, Theresa U. A. B. 24.99 26.13 3 Robertson, Allyson Ole Miss. 25.11 26.15 Section 5 Wind: NWI 1 Carter, Oriana U. A. B. 25.53 25.49 2 McKenzie, Normanie U. A. B. 25.60 25.80 3 Lockett, Shauntae U. A. B. 25.22 26.03 4 Harris, Erin U. A. B. 25.80 26.18 5 Shields, Penny U. A. B. 25.80 26.19 Section 6 Wind: NWI 1 Andrews, Andrea Vanderbilt 25.90 26.04 2 Shepherd, Judy U. A. B. 25.95 26.22 3 Duncanson, Shari Southeastern 25.98 26.49 Section 7 Wind: NWI 1 Ruiz, Lydia Bevill State 26.22 27.21 2 Marner, Alicia Memphis 26.73 27.95 Section 8 Wind: NWI 1 Parker, Tiffany U. A. B. 27.20 28.59

Men 200 Meter Dash ========================================================================= School: S 20.54 1984 Tony Dees Regional: R 21.19 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 Wind: NWI 1 Crabbe, Dion Unattached 20.90 21.43 2 Blakely, Fernada Unattached 20.71 21.57 Section 2 Wind: NWI 1 Bernard, Franz Ole Miss. 21.00 21.35 2 Gregory, Mark Ole Miss. 21.10 21.77 3 Davis, Arthur Mississippi 21.06 21.77 4 Taylor, Stephen Ole Miss. 21.20 22.06 Section 3 Wind: NWI 1 Varnado, Danial Southeastern 21.52 21.57 2 McFadden, Glenn Mississippi 21.26 21.92 3 Fletcher, Clinton Ole Miss. 21.50 22.29 4 Twillie, Marcus Unattached 21.80 22.79 Section 4 Wind: NWI 1 Hurst, Carl Southeastern 21.90 22.35 2 Berry, Damond Mississippi 21.93 22.36 3 Allen, Daniel La. - Monroe 21.90 23.93 4 Morant, Eliott Mississippi 21.92 24.05 Section 5 Wind: NWI 1 Jenkins, Jarred Southeastern 22.30 22.55 2 Francis, Choni Southeastern 22.65 23.73 3 Woods, Mike Memphis 22.50 23.79 Section 6 Wind: NWI 1 Douglass, Gene Ole Miss. 22.80 23.26 2 Rushing, Cody Memphis 22.80 23.84 3 Reed, Raphew Ole Miss. 23.10 24.03

Women 400 Meter Dash ========================================================================= School: S 52.59 1996 Angelia Clay Regional: R 55.00 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Gilbert, Nina Louisiana Te 53.65 54.09R 2 Luogon, Kou Alabama 53.50 54.45R 3 Fairley, Christy Alabama 55.00 56.12 4 Ford, Adrienne La. - Monroe 54.80 57.30 5 Henfield, Shakeitha Southeastern 55.20 57.81 6 Robertson, Allyson Ole Miss. 54.90 58.10 Section 2 1 Dooley, Angel Tulane Unive 55.50 56.22 2 Pickett, Shamonica La. - Monroe 56.40 56.73 3 Minnifield, Elace U. A. B. 55.44 57.03 4 Watson, Natasha La. - Monroe 55.80 57.22 5 Dunn, Nicole Mississippi 56.92 57.48 6 James, Kia Mississippi 56.98 57.77 7 Tindle, Ebony Southern Mis 56.95 1:00.87 Section 3 1 McKenzie, Normanie U. A. B. 57.80 58.21 2 Aday, Virginia Bevill State 58.30 58.82 3 Battle, Adriane Southern Mis 57.90 59.08 4 Johnson, Candi Southern Mis 57.79 59.30 5 Jackson, Berlinda Louisiana Te 57.20 59.43 6 Mays, Tenisha Louisiana Te 57.50 1:00.19 7 Taylor, Cerissa Louisiana Te 58.20 1:00.75 8 Duncanson, Shari Southeastern 58.01 1:00.88 Section 4 1 Appleberry, Doria Louisiana Te 57.71 2 Ruiz, Lydia Bevill State 58.88 59.78 3 Weaver, Shannon Southern Mis 58.90 1:00.89 4 Sheena, Horton Southeastern 58.90 1:01.51 5 Nagy, Zsofia Memphis 1:02.43 1:02.85 6 Marcoux, Danielle Ole Miss. 1:02.00 1:04.79 7 Goode, Sequoia Bevill State 1:01.00 1:04.88 8 Harris, Ashley Memphis 1:06.94 1:05.55 9 Meehan, Fran Birmingham S 1:00.00 1:07.07

Men 400 Meter Dash ========================================================================= School: S 45.29 1994 Brad Price Regional: R 47.26 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Bernard, Franz Ole Miss. 46.00 47.16R 2 Ashley, Jamel Mississippi 46.62 47.39 3 Blakely, Fernada Unattached 45.92 48.03 4 Kemmerer, Tyler Harding Univ 46.63 48.04 5 Nelson, Keston Mississippi 46.46 48.31 6 Wokoma, Kao Ole Miss. 46.90 48.42 7 Hunter, Austin Memphis 46.88 49.05 8 Collier, CJ Southern Mis 53.22 Section 2 1 Potts, Demarco Ole Miss. 47.92 48.61 2 Jackson, Anthony Louisiana Te 47.70 48.76 3 Fletcher, Clinton Ole Miss. 48.00 50.51 4 Harris, Damon Ole Miss. 48.50 50.52 5 Ricketts, Matthew Louisiana Te 48.40 50.63 6 Woods, Wendall Louisiana Te 51.98 Section 3 1 London, Jamaal Louisiana Te 48.50 49.84 2 Santi, Marcus Unattached 49.76 50.13 3 Randolph, Dustin Unattached 50.10 51.47 4 Trantham, Doug Unattached 51.00 51.69 5 Jackson, Nolan Louisiana Te 52.07 6 Douglass, Gene Ole Miss. 49.50 53.96

Women 800 Meter Run ========================================================================= School: S 2:06.24 1997 Sherlonda Johnson Regional: R 2:10.30 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Stewart, Bobbette Unattached 2:09.00 2:10.98 2 Ellison, Rachel Ole Miss. 2:09.00 2:11.37 3 Collins, Genoah U. A. B. 2:11.00 2:12.19 4 Forsberg, Petra Ark.- L.R. 2:11.50 2:14.36 5 Thorvilson, Leah Unattached 2:11.20 2:14.87 6 Mock, Chelsie Ark.- L.R. 2:11.90 2:15.13 7 Garwood, Sheena Tulane Unive 2:10.00 2:15.69 8 Ivanova, Petra U. A. B. 2:11.00 2:15.80 9 Lustigova, Eva Tulane Unive 2:10.00 2:16.51 10 Baker, Ali Memphis 2:14.86 2:17.07 11 Greene, Virnetta Alabama 2:10.00 2:27.68 Section 2 1 Bryant, Latisha Vanderbilt 2:14.90 2:18.06 2 Kiprotich, Naomi Southern Mis 2:16.00 2:18.14 3 Edwards, Alisha Southern Mis 2:16.91 2:20.00 4 Cotter, Alisa Vanderbilt 2:16.10 2:21.84 5 Taff, Rachel Ole Miss. 2:15.00 2:21.87 6 Matthews, Kenesha La. - Monroe 2:15.00 2:22.67 7 Brorby, Beth Unattached 2:15.00 2:29.18 8 mcmahon, rebecca Memphis 2:18.00 2:39.68 Section 3 1 dake, Mary Memphis 2:18.61 2:22.19 2 Fyfe, Anne Mississippi 2:24.00 2:23.37 3 McKay, Emry U. A. B. 2:20.00 2:25.16 4 Palmer, Liz Southern Mis 2:24.00 2:25.94 5 Ambrus, Elizabeth U. A. B. 2:20.00 2:30.96 6 Woolls, Heather Memphis 2:26.67 2:34.28 7 Wright, Mary Mississippi 2:24.00 2:34.87 8 Meehan, Fran Birmingham S 2:30.00 2:35.03 9 Pioreck, Micah Ole Miss. 2:25.00 2:37.32 10 Jordan, Erin Ole Miss. 2:22.00 2:41.43

Men 800 Meter Run ========================================================================= School: S 1:44.07 1990 George Kersh Regional: R 1:50.62 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Phillips, david Louisiana Te 1:48.20 1:50.59R 2 McConnell, Elmore Mississippi 1:50.88 1:50.83 3 Bobrowski, Przemek Harding Univ 1:48.54 1:51.99 4 Verheul, Chris La. - Monroe 1:50.00 1:52.66 5 Cobb, Jeremy Louisiana Te 1:49.96 1:55.46 Section 2 1 Brophy, Matt Unattached 1:57.24 1:57.71 2 Taliferria, Chris Harding Univ 1:55.28 1:58.76 3 Teachey, Jerry Southern Mis 1:56.50 1:59.63 4 Darnall, Devin Ole Miss. 1:55.00 2:00.60 5 Valure, Joey Southeastern 2:01.20 6 Porter, Lars Birmingham S 1:57.00 2:03.22 7 Hall, Nathan La. - Monroe 1:59.99 2:03.71 8 Sharma, Aalok Birmingham S 2:00.00 2:09.36 9 Miller, Morgan Unattached 1:55.78 2:10.92 10 Rickert, Cody Birmingham S 2:05.00 2:11.79

Women 1500 Meter Run ========================================================================= School: S 4:45.10 1992 Jo Creel Regional: R 4:31.00 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Wancowicz, Elizabeth Alabama 4:35.00 4:34.48S 2 McKay, Emry U. A. B. 4:32.00 4:39.80S 3 Huss, Debbie Vanderbilt 4:42.00 4:41.00S 4 Pradieu, Carlyne Tulane Unive 4:32.00 4:42.06S 5 Cotter, Alisa Vanderbilt 4:37.00 4:42.35S 6 Hicks, Julia Alabama 4:35.00 4:43.72S 7 Shannon, Caitlin Vanderbilt 4:38.30 4:49.02 8 Wicke, Birka Tulane Unive 4:30.00 4:51.78 9 Theriault, Jocelyn Vanderbilt 4:38.80 4:54.03 10 Ambrus, Elizabeth U. A. B. 4:33.00 4:54.63 Section 2 1 Humber, Nadiyah Vanderbilt 4:50.00 4:46.83 2 Chepkwony, Lydiah Southern Mis 4:44.00 4:47.05 3 Sizer, Brittany Vanderbilt 4:44.00 4:47.66 4 Riendeau, Daniele Memphis 4:43.21 4:48.60 5 Lilkas, Shanna Southeastern 4:43.24 4:48.72 6 Brorby, Beth Unattached 4:50.00 4:53.05 7 Pingrey, Jessica Harding Univ 4:49.26 4:58.79 8 Bryant, Jill Alabama 4:50.00 5:11.34 9 Guscette, Meg Birmingham S 4:50.00 5:15.19 Section 3 1 Bumby, Sarah Tulane Unive 5:11.00 4:59.98 2 Wilson, Michel Memphis 4:54.66 5:02.08 3 Flournoy, Shannon Alabama 5:00.00 5:04.40 4 Pioreck, Micah Ole Miss. 4:59.00 5:06.79 5 Jordan, Erin Ole Miss. 4:51.00 5:09.73 6 Cummins, Julia Birmingham S 5:10.00 5:11.47 7 Janecek, Sarah Memphis 5:05.80 5:12.48 8 Gordon, Eva Tulane Unive 5:09.00 5:16.36 9 McVeigh, Kimberly Memphis 5:11.00 5:22.12 10 Pieraccini, Brittany Memphis 5:38.00 5:42.12 11 Brooks, Karin Memphis 5:43.00 5:47.95

Men 1500 Meter Run ========================================================================= School: S 3:44.32 1985 Doug Smith Regional: R 3:48.21 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Aden, Maya La. - Monroe 3:50.00 3:55.17 2 Arrizon, Carlos Louisiana Te 3:48.20 3:55.63 3 Malmqvist, Stefan Louisiana Te 5:49.50 3:55.84 4 Neff, Calum Ark.- L.R. 3:55.00 3:57.17 5 Toth, Szilard Memphis 3:48.98 3:59.63 6 Fier, Dustin Mississippi 3:54.12 4:01.24 7 Irwin, Ryan Mississippi 3:54.00 4:07.60 8 Smith, Gearie Louisiana Te 3:54.76 4:07.80 9 Moore, Phillip Mississippi 3:54.00 4:10.17 10 Darnall, Devin Ole Miss. 3:56.00 4:11.89 Section 2 1 Griffin, Brandon Ark.- L.R. 3:57.00 4:04.25 2 Martin, Wade Unattached 3:54.00 4:04.57 3 Knoernschild, Ben Christian Br 4:02.21 4:07.01 4 Aschenbrenner, Alex Southeastern 4:08.00 4:07.64 5 Porter, Lars Birmingham S 4:00.00 4:09.96 6 Webster, Danny La. - Monroe 3:58.00 4:15.59 7 Miller, Morgan Unattached 4:02.00 4:28.00 8 Parkey, Josh Unattached 4:17.00 4:38.88 9 Stutts, Kenneth Birmingham S 4:20.00 4:42.53

Women 5000 Meter Run ========================================================================= School: S 17:22.67 1989 Darlene Calvin Regional: R 17:00.00 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Goodson, Cassandra Southern Mis 17:53.00 17:45.81 2 Calvert, Christa Birmingham S 18:30.00 18:18.09 3 Pence, Lauren Vanderbilt 18:03.00 18:27.89 4 Nemere, Nora Memphis 18:50.00 19:29.17 5 Bramlett, Rachael Birmingham S 19:30.00 19:50.43 6 Williams, Erin Southeastern 19:20.00 19:53.27 7 Hamsher, Mallory Ole Miss. 20:10.00 19:59.45 8 Chandler, Shannon Ole Miss. 21:00.00 20:33.93 9 Hill, Carolyn Ole Miss. 21:05.00 20:48.81 10 Barber, Stephanie Ole Miss. 20.25 21:42.00

Men 5000 Meter Run ========================================================================= School: S 13:51.22 1991 Pablo Sierra Regional: R 14:18.58 Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Kosgei, Peter Harding Univ 14:19.48 14:09.08R 2 Rotich, Jacob Harding Univ 14:10.56 14:16.20R 3 Miereczko, Maciek Harding Univ 14:23.39 14:59.72 4 Ngetich, Asbel Southeastern 14:58.00 15:27.99 5 Hammons, Caleb Ole Miss. 16:10.00 15:53.24 6 Merritt, Matthew Ole Miss. 16:10.00 16:09.03 7 Pendarvis, Ben Birmingham S 15:50.00 16:36.58 8 Stidham, Jacob Birmingham S 16:30.00 16:44.52 9 Atkins, Mike Ole Miss. 20:00.00 16:52.59 10 Scoville, David Birmingham S 16:30.00 16:52.65 11 McKay, Bryce Ole Miss. 19:00.00 17:23.20 12 Harris, Matthew Birmingham S 17:00.00 17:59.02

Women 400 Meter Hurdles ========================================================================= School: S 57.95 1999 Brandy Mack Regional: R 1:01.50 Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Kostetskaya, Katya Unattached 57.52 58.12R 2 Wilson, Rachel Alabama 1:00.00 1:02.52 3 Hart, Amanda U. A. B. 1:00.72 1:02.66 4 Lagios, Vanessa Vanderbilt 1:03.56 1:04.99 Section 2 1 Baldwin, Mary Vanderbilt 1:04.23 1:05.69 2 Aday, Virginia Bevill State 1:04.00 1:08.62 3 Duke, Adrienne U. A. B. 1:03.85 1:09.83 4 Henderson, Shaquee La. - Monroe 1:05.00 1:09.87 5 McCon, Jeuri Southeastern 1:05.20 1:10.64

Men 400 Meter Hurdles ========================================================================= School: S 50.35 1993 Donavan Bassett Regional: R 52.51 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Maschenko, Ruslan Unattached 48.08 51.22R 2 Wright, O'Neil Unattached 50.50 52.20R 3 Bond, Ryan Harding Univ 52.76 53.03 4 Boudreaux, Nate La. - Monroe 53.00 54.71 5 Nolan, Daniel Mississippi 53.21 55.70 6 Evans, Mitchell Mississippi 54.55 58.44 Section 2 1 Taylor, Preston Memphis 54.80 54.66 2 McDowell, John Ole Miss. 55.10 55.15 3 Rowland, Brad Mississippi 55.98 1:00.19 4 DiGeorge, Sean Ole Miss. 1:00.00 1:03.03 5 Leland, Darius Ole Miss. 57.00 1:05.30

Women 4x100 Meter Relay ========================================================================= School: S 44.80 2001 Woods, Parker, Vance, Jones Regional: R 46.20 School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Alabama 'A' 45.00 45.15R 1) Pharr, Tasha 2) 2 Ole Miss. 'A' 45.50 45.67R 3 U. A. B. 'A' 45.61 46.38 3 Unattached 'A' 46.70 46.38 5 Tulane University 'A' 45.80 46.56 6 Southern Miss. 'A' 45.59 46.56 7 La. - Monroe 'A' 47.24 Section 2 1 Bevill State 'A' 46.88 48.00 2 Southern Miss. 'B' 47.27 48.63

Men 4x100 Meter Relay ========================================================================= School: S 39.56 2002 Lawson, Triggs, Biddle, Shelton Regional: R 40.66 School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Southeastern LA 'A' 40.90 41.58 2 Ole Miss. 'A' 40.80 41.71 3 La. - Monroe 'A' 42.96 4 Southern Miss. 'A' 40.61 44.63

Women 4x400 Meter Relay ========================================================================= School: S 3:36.22 1992 Slocum, Hudson, Clay, T. Vance Regional: R 3:45.50 School Seed Finals ========================================================================= 1 Vanderbilt 'A' 3:47.00 3:52.15 2 Southern Miss. 'A' 3:50.10 3:56.35 Section 2 1 Bevill State 'A' 4:12.63

Men 4x400 Meter Relay ========================================================================= School: S 3:02.77 1993 Pride, Odom, Bassett, Brooks Regional: R 3:10.84 School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Ole Miss. 'A' 3:09.00 3:11.28 2 Ole Miss. 'B' 3:17.12 3 Southeastern LA 'A' 3:18.00 3:23.73 4 Southern Miss. 'A' 3:15.30 3:29.82

Women 3000 Meter Steeplechase ========================================================================= Regional: R 11:00.00 Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Carnes, Megan Alabama 11:20.00 11:03.81 2 Wiseman, Becca Southern Mis 11:20.00 11:12.77 3 Cassel, Kara Memphis 11:40.84 11:42.40 4 Williams, Erin Southeastern 12:30.00 12:24.69


 

 

Rotating image
Twitter Facebook YouTube Instagram Tumblr FourSquare Pintrist