2004 C-USA Indoor Championships

Feb. 28, 2004

Licensed to Flash Results, Inc.                           Hy-Tek's Meet Manager
                   2004 Conference USA Indoor Championships
                            Bill Yeoman Field House
                University of Houston  - 2/27/2004 to 2/28/2004
                                    Results

Women 60 Meter Dash =================================================================== 8 advance: top 1 each heat plus next 3 best times Field House: f 7.18 2/3/1996 Carlette Guidry, adidas Meet: m 7.37 2/28/2003 Monica Twum, TCU Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Gloria Asumnu Tulane 7.49Q 5 2 Donita Harmon TCU 7.50Q 2 3 Angel Dooley Tulane 7.54Q 3 4 Jamee Jones TCU 7.61Q 1 5 Valquisha Morris South Florida 7.64Q 4 6 Virgil Hodge TCU 7.54q 3 7 LaDedra Guy Houston 7.58q 2 8 Oriana Carter UAB 7.63q 1 9 Altaria Hawkins South Florida 7.64 1 10 Tanika Liburd Southern Miss 7.64 2 11 Kandis Bell TCU 7.66 2 12 Shelltrice Turner South Florida 7.67 2 13 Tempess Stark Charlotte 7.69 4 14 Devon Rich South Florida 7.71 5 15 Crystal Andalcio-O'Neil Marquette 7.72 4 16 Lisa Wilson Houston 7.74 2 17 Michelle Dixon Charlotte 7.77 5 18 Alicia Cave Houston 7.79 1 19 Shay Coles Houston 7.81 4 19 Crystal Hunter UAB 7.81 3 21 Tori Wells Southern Miss 7.84 1 22 Dee Moore DePaul 7.91 3 23 Stephanie McCullum Southern Miss 7.92 3 24 Darneshea Jones E. Carolina 7.95 4 25 Bernadette Washington Charlotte 7.95 5 26 Angela Johnson Southern Miss 7.96 3 27 Ashley Ogletree Cincinnati 8.03 1 28 Marilyn Sauls Tulane 8.06 4 29 Josetta Brooks Memphis 8.15 5 30 Kelsey Walker E. Carolina 8.16 5 31 Nicole Pelischek Marquette 8.18 1 32 Shintara Carpenter Cincinnati 8.30 4

Women 60 Meter Dash ======================================================================= 8 advance: top 1 each heat plus next 3 best times Field House: f 7.18 2/3/1996 Carlette Guidry, adidas Meet: m 7.37 2/28/2003 Monica Twum, TCU Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Gloria Asumnu Tulane 7.43 10 2 Virgil Hodge TCU 7.50 8 3 LaDedra Guy Houston 7.57 6 4 Angel Dooley Tulane 7.57 5 5 Donita Harmon TCU 7.57 4 6 Jamee Jones TCU 7.61 3 7 Oriana Carter UAB 7.64 2 8 Valquisha Morris South Florida 7.67 1

Women 200 Meter Dash =================================================================== Top 9 advance by time; 2-heat final (slow heat/fast heat) 4 fastest qualifiers to run in final heat 2; other 5 in heat 1 Field House: f 23.67 2/7/2004 Sanya Richards, Texas Meet: m 24.17 2/20/1996 Vonetta Jeffery, U A B Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Donita Harmon TCU 24.34q 1 2 Gloria Asumnu Tulane 24.45q 10 3 Virgil Hodge TCU 24.57q 3 4 Alicia Cave Houston 24.94q 4 5 LaDedra Guy Houston 24.99q 8 6 Deborah Jones TCU 25.06q 9 7 Crystal Hunter UAB 25.13q 1 8 Shelltrice Turner South Florida 25.15q 4 9 Angel Dooley Tulane 25.16 7 10 Valquisha Morris South Florida 25.16 5 11 Jamee Jones TCU 25.18 2 12 Altaria Hawkins South Florida 25.39 9 13 Kiesha Howard Houston 25.40 3 14 Tempess Stark Charlotte 25.44 8 15 Renee Clarke Houston 25.53 7 16 Devon Rich South Florida 25.57 2 17 Stephanie McCauley UAB 25.58 6 18 Crystal Andalcio-O'Neil Marquette 25.61 5 19 Bernadette Washington Charlotte 25.61 10 20 Michelle Dixon Charlotte 25.62 4 21 Oriana Carter UAB 25.66 6 22 Darneshea Jones E. Carolina 25.82 8 23 Laura Valldeperas Cincinnati 25.84 7 24 Jammie Jackson Cincinnati 25.85 1 25 Elace Minnifield UAB 25.91 6 26 Kasey House Southern Miss 25.94 8 27 Tori Wells Southern Miss 26.00 3 28 Kelly Ennis Louisville 26.33 2 29 Stephanie McCullum Southern Miss 26.45 4 30 Dee Moore DePaul 26.54 10 31 Ashley Ogletree Cincinnati 26.57 9 32 Nicole Pelischek Marquette 26.72 6 33 Angela Johnson Southern Miss 26.73 7 34 Lauren Henn DePaul 26.97 5 35 Kelsey Walker E. Carolina 27.23 10 36 Zsofia Nagy Memphis 27.75 3 37 Courtney Grand Pre DePaul 27.76 9

Women 200 Meter Dash ========================================================================== Top 9 advance by time; 2-heat final (slow heat/fast heat) 4 fastest qualifiers to run in final heat 2; other 5 in heat 1 Field House: f 23.67 2/7/2004 Sanya Richards, Texas Meet: m 24.17 2/20/1996 Vonetta Jeffery, U A B Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Donita Harmon TCU 24.09m 2 10 2 Gloria Asumnu Tulane 24.12m 2 8 3 Virgil Hodge TCU 24.38 2 6 4 LaDedra Guy Houston 24.57 1 5 5 Crystal Hunter UAB 24.88 1 4 6 Deborah Jones TCU 24.89 1 3 7 Alicia Cave Houston 25.00 2 2 8 Angel Dooley Tulane 25.08 1 1 9 Shelltrice Turner South Florida 25.25 1

Women 400 Meter Dash =================================================================== Top 9 advance by time; 2-heat final (slow heat/fast heat) 4 fastest qualifiers to run in final heat 2; other 5 in heat 1 Field House: f 52.92 1/23/2004 Sanya Richards, Texas Meet: m 54.60 2/24/2001 Najda Peterson, Tulane Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Larissa Bakasa TCU 55.42q 5 2 Marquita Davis TCU 55.60q 7 3 Kiesha Howard Houston 56.95q 6 4 Shareese Woods Charlotte 56.99q 3 5 Diana Runnels DePaul 57.01q 2 6 Jammie Jackson Cincinnati 57.07q 5 7 Carlitha Sturdivant Charlotte 57.14q 1 8 Renee Clarke Houston 57.15q 4 9 Karoline Hagen South Florida 57.23 4 10 Deborah Jones TCU 57.50 3 11 Elace Minnifield UAB 57.61 6 12 Monique Brent Cincinnati 57.79 7 13 Amanda Hart UAB 57.93 6 14 Tahira Wiggins Tulane 58.32 2 15 Normanie McKenzie UAB 58.87 3 16 Candi Johnson Southern Miss 59.81 2 17 Jocelyn Young Southern Miss 59.89 3 18 Ebony Tindle Southern Miss 1:00.02 4 19 Marissa Peterson DePaul 1:00.81 7 20 Kristina Malin Marquette 1:01.21 5 21 Sue Ann Bowen Memphis 1:02.21 1 22 Adrienne Shipman Cincinnati 1:02.27 6 23 Trina Knight DePaul 1:03.24 7 24 Zsofia Nagy Memphis 1:05.08 4

Women 400 Meter Dash ========================================================================== Top 9 advance by time; 2-heat final (slow heat/fast heat) 4 fastest qualifiers to run in final heat 2; other 5 in heat 1 Field House: f 52.92 1/23/2004 Sanya Richards, Texas Meet: m 54.60 2/24/2001 Najda Peterson, Tulane Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Larissa Bakasa TCU 54.91 2 10 2 Marquita Davis TCU 54.93 2 8 3 Renee Clarke Houston 56.68 1 6 4 Diana Runnels DePaul 56.87 1 5 5 Karoline Hagen South Florida 57.20 1 4 6 Shareese Woods Charlotte 57.34 2 3 7 Kiesha Howard Houston 57.48 2 2 8 Carlitha Sturdivant Charlotte 57.56 1 1 9 Jammie Jackson Cincinnati 57.72 1

Women 800 Meter Dash ================================================================ 8 advance; top 2 in each heat plus next 2 best times Field House: f 2:05.24 2/3/1996 Suzy Hamilton, Reebok RC Meet: m 2:09.66 2/23/2002 Bente General, South Florida Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 Bente General South Florida 2:13.76Q 2 Julianna Wesolowski Marquette 2:15.31Q 3 Leah Rygh DePaul 2:15.33Q 4 Sheena Garwood Tulane 2:14.46Q 5 Justina Malone TCU 2:15.37Q 6 Tara DeBrielle E. Carolina 2:15.49Q 7 Petra Ivanova UAB 2:14.52q 8 Calandra Stewart TCU 2:15.43q 9 Jocelyn Gibson Cincinnati 2:16.72 10 Nicole Johnson Marquette 2:17.24 11 Jennifer Hunt Houston 2:17.66 12 Carlyne Pradieu Tulane 2:17.75 13 Genoah Collins UAB 2:18.42 14 Crystal Freeman Houston 2:18.45 15 Alisha Edwards Southern Miss 2:19.08 16 Shelley Knight DePaul 2:19.10 17 Liz Smith Charlotte 2:19.19 18 Lydiah Chepkwony Southern Miss 2:20.57 19 Heather Isbell TCU 2:22.57 20 Eva Lustigova Tulane 2:22.96 21 Michel Wilson Memphis 2:24.10 22 Becca McMahon Memphis 2:24.13 23 Mary Kim Webb UAB 2:27.57 24 Lauren Miller E. Carolina 2:27.99 25 Brie Berkowitz E. Carolina 2:28.69 26 Daniele Riendeau Memphis 2:29.94 27 Pattie Parker TCU 2:31.41

Women 800 Meter Dash ======================================================================= 8 advance; top 2 in each heat plus next 2 best times Field House: f 2:05.24 2/3/1996 Suzy Hamilton, Reebok RC Meet: m 2:09.66 2/23/2002 Bente General, South Florida Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Bente General South Florida 2:15.19 10 2 Julianna Wesolowski Marquette 2:17.00 8 3 Calandra Stewart TCU 2:17.27 6 4 Tara DeBrielle E. Carolina 2:17.49 5 5 Sheena Garwood Tulane 2:17.81 4 6 Leah Rygh DePaul 2:18.46 3 7 Justina Malone TCU 2:18.46 2 8 Petra Ivanova UAB 2:21.39 1

Women 1 Mile Run ======================================================================= Two-section, timed final; Top 12 seeds in the second section; all others in section 1 Field House: f 4:38.20 2/3/1996 Ruth Wysocki, Nike International Meet: m 4:50.01 2/23/2002 Angie Kist, Cincinnati Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Leah Rygh DePaul 4:52.59 10 2 Birka Wicke Tulane 4:55.33 8 3 Michaela Courtney Marquette 4:56.15 6 4 Bente General South Florida 4:58.32 5 5 Mary Kinyanjui TCU 4:58.77 4 6 Calandra Stewart TCU 4:58.92 3 7 Petra Ivanova UAB 5:04.15 2 8 Carlyne Pradieu Tulane 5:06.16 1 9 Heather Isbell TCU 5:11.33 10 Audrey Schiltz Marquette 5:13.62 11 Janay Covington Houston 5:13.62 12 Amanda Bell Louisville 5:13.68 13 Susie Emond Marquette 5:14.03 14 Naomi Kiprotich Southern Miss 5:15.67 15 Corryn McCrae Louisville 5:17.12 16 Rebekah Bishop E. Carolina 5:17.46 17 Emry McKay UAB 5:22.32 18 Terri Emond Marquette 5:26.68 19 Eva Lustigova Tulane 5:29.12 20 Julie Perez Houston 5:31.93 21 Mary Claire Dake Memphis 5:34.60 22 Holly Geers Louisville 5:34.82 23 Pattie Parker TCU 5:36.71 24 Sarah Szczerbicki Tulane 5:46.91

Women 3000 Meter Run ======================================================================= Two-section, timed final; Top 12 seeds in the second section; all others in section 1 Field House: f 9:34.38 2/20/1999 Hanne Lyngstad, Tulane Meet: m 9:34.38 2/20/1999 Hanne Lyngstad, Tulane Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Erin Moffett DePaul 9:48.87 10 2 Mary Kinyanjui TCU 9:53.75 8 3 Michaela Courtney Marquette 9:55.33 6 4 Heidi Lindeman Marquette 9:58.44 5 5 Jodi Jakubek Marquette 9:59.35 4 6 Christa Benton South Florida 10:01.73 3 7 Birka Wicke Tulane 10:07.83 2 8 Tsehaye Dagnachew Charlotte 10:09.51 1 9 Leah Rygh DePaul 10:14.28 10 Johanna Allen E. Carolina 10:14.53 11 Alayne Thompson TCU 10:16.68 12 Carrie Moffett DePaul 10:18.82 13 Jessica Hellender South Florida 10:21.48 14 Amanda Bell Louisville 10:23.53 15 Andria Craig Charlotte 10:27.10 16 Karen Berling Cincinnati 10:30.43 17 Cassandra Goodson Southern Miss 10:32.84 18 Cristy Doll Cincinnati 10:33.50 19 Marlene Key DePaul 10:34.48 20 Becca Wiseman Southern Miss 10:35.45 21 Marea Ingwersen Louisville 10:36.07 22 Elizabeth Ambrus UAB 10:37.62 23 Jennifer Thompson UAB 10:38.18 24 Laura Syracuse Charlotte 10:41.10 25 Ryanne Fortney UAB 10:42.14 26 Nora Nemere Memphis 10:49.52 27 Liz Smith Charlotte 10:54.18 28 Kara Cassel Memphis 11:01.06 29 Veronica Ramirez Houston 11:07.28 30 Keri White Southern Miss 11:27.57 31 Lindsay Mackall Cincinnati 11:38.37 -- Katrina Zielinski TCU DNF

Women 5000 Meter Run ======================================================================= Field House: f 16:36.80 2/19/1999 Minna Rasimus, South Florida Meet: m 16:33.24 2/23/2002 Tara Quinn, South Florida Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Mary Kinyanjui TCU 17:02.34 10 2 Erin Moffett DePaul 17:07.77 8 3 Christa Benton South Florida 17:13.53 6 4 Jodi Jakubek Marquette 17:17.45 5 5 Alayne Thompson TCU 17:24.00 4 6 Carrie Moffett DePaul 17:32.86 3 7 Katrina Zielinski TCU 17:36.12 2 8 Susie Emond Marquette 17:40.60 1 9 Johanna Allen E. Carolina 17:51.90 10 Terri Emond Marquette 18:01.90 11 Marlene Key DePaul 18:05.14 12 Jessica Hellender South Florida 18:11.72 13 Karen Berling Cincinnati 18:15.01 14 Becca Wiseman Southern Miss 18:19.15 15 Allison Sauer Marquette 18:30.28 16 Laura Syracuse Charlotte 18:34.68 17 Cassandra Goodson Southern Miss 18:38.90 18 Ryanne Fortney UAB 19:11.72 -- Lindsay Mackall Cincinnati DNF -- Jennifer Thompson UAB DNF -- Andria Craig Charlotte DNF -- Keri White Southern Miss DNF -- Veronica Ramirez Houston DNF

Women 60 Meter Hurdles =================================================================== 8 advance: top 1 each heat plus next 5 best times Field House: f 8.01 2/3/1996 Michelle Freeman, Jamaica Meet: m 8.28 2/24/2001 Jenny Adams, Houston Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Alicia Cave Houston 8.44Q 3 2 MaKeatha Cooper TCU 8.49Q 2 3 Raquel Washington Southern Miss 8.59Q 1 4 Judy Shepherd UAB 8.69q 2 5 Paris Smith Charlotte 8.74q 3 6 Jaketa West Houston 8.77q 1 7 Theresa Smith UAB 8.78q 1 8 Austrea Wilkins South Florida 8.78q 2 9 Laura Valldeperas Cincinnati 8.90 1 10 Ashley Arnett Cincinnati 8.92 3 11 Rachel Easley Houston 8.94 1 12 Kelly Faber Louisville 8.96 1 13 Symone Whittaker South Florida 8.98 2 14 Aleshia Williams South Florida 9.02 2 15 Aajah Showell Louisville 9.13 3 16 Ashley Wilhelm Cincinnati 9.14 3 17 Nicole Callaham E. Carolina 9.41 2 18 Sheena Ohlig Memphis 9.44 3 19 Lauren Henn DePaul 12.92 3

Women 60 Meter Hurdles ======================================================================= 8 advance: top 1 each heat plus next 5 best times Field House: f 8.01 2/3/1996 Michelle Freeman, Jamaica Meet: m 8.28 2/24/2001 Jenny Adams, Houston Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 MaKeatha Cooper TCU 8.30 10 2 Alicia Cave Houston 8.40 8 3 Raquel Washington Southern Miss 8.42 6 4 Theresa Smith UAB 8.60 5 5 Paris Smith Charlotte 8.70 4 6 Judy Shepherd UAB 8.73 3 7 Austrea Wilkins South Florida 8.82 2 8 Jaketa West Houston 8.87 1

Women 4x400 Meter Relay ========================================================================== 3 section final; slow to fast by seed marks Heats of 4-4-5 Field House: f 3:34.66 2/1/2003 Texas Meet: m 3:44.01 3/1/2003 Houston K Howard, L Smith, R Clarke, E Floyd School Finals H# Points ========================================================================== 1 TCU 3:42.58m 3 10 1) Larissa Bakasa 2) Donita Harmon 3) Deborah Jones 4) Marquita Davis 2 Houston 3:46.05 3 8 1) Kiesha Howard 2) Alicia Cave 3) Jennifer Hunt 4) Renee Clarke 3 South Florida 3:49.17 3 6 1) Karoline Hagen 2) Claire Ragot 3) Valquisha Morris 4) Alexis McGaffagan 4 Tulane 3:50.07 2 5 1) Angel Dooley 2) Gloria Asumnu 3) Sheena Garwood 4) Tahira Wiggins 5 Cincinnati 3:51.21 3 4 1) Monique Brent 2) Laura Valldeperas 3) Adrienne Shipman 4) Jammie Jackson 6 UAB 3:52.12 3 3 1) Amanda Hart 2) Normanie McKenzie 3) Crystal Hunter 4) Elace Minnifield 7 Charlotte 3:54.82 2 2 1) Shareese Woods 2) Angel Moore 3) Bernadette Washington 4) Carlitha Sturdivant 8 DePaul 3:56.69 2 1 1) Mary Hodges 2) Dee Moore 3) Marissa Peterson 4) Diana Runnels 9 Marquette 3:57.33 1 1) Crystal Andalcio-O'Neil 2) Julianna Wesolowski 3) Nicole Johnson 4) Kristina Malin 10 Southern Mississippi 3:58.39 1 1) Kasey House 2) Candi Johnson 3) Jocelyn Young 4) Ebony Tindle 11 East Carolina 4:04.49 1 1) Jenee Moore 2) Darneshea Jones 3) Alisha Hopkins 4) Simone Baptiste 12 Louisville 4:06.29 1 1) Kelly Ennis 2) Aajah Showell 3) Kelly Faber 4) Anita Winters-Dixon

Women Distance Medley ======================================================================= Field House: f 11:35.54 2/3/2001 Rice Meet: m 11:41.17 2/22/2002 Marquette School Finals Points ======================================================================= 1 Marquette 11:54.76 10 1) Heidi Lindeman 2) Julianna Wesolowski 3) Michaela Courtney 4) Audrey Schiltz 2 TCU 11:56.61 8 1) Heather Isbell 2) Larissa Bakasa 3) Justina Malone 4) Calandra Stewart 3 Tulane 12:01.50 6 1) Carlyne Pradieu 2) Tahira Wiggins 3) Sheena Garwood 4) Birka Wicke 4 Charlotte 12:07.49 5 1) Liz Smith 2) Angel Moore 3) Marenika Wisdom 4) Tsehaye Dagnachew 5 UAB 12:11.35 4 1) Emry McKay 2) Amanda Hart 3) Genoah Collins 4) Elizabeth Ambrus 6 East Carolina 12:23.68 3 1) Tara DeBrielle 2) Simone Baptiste 3) Rebekah Bishop 4) Jessica Collins 7 Louisville 12:28.09 2 1) Amanda Bell 2) Kelly Ennis 3) Corryn McCrae 4) Holly Geers 8 Houston 12:32.22 1 1) Julie Perez 2) Crystal Freeman 3) Jennifer Hunt 4) Janay Covington 9 Southern Mississippi 12:36.95 1) Lydiah Chepkwony 2) Jocelyn Young 3) Alisha Edwards 4) Naomi Kiprotich 10 DePaul 12:37.02 1) Shelley Knight 2) Mary Hodges 3) Olivia Conlon 4) Carrie Moffett 11 Cincinnati 12:40.71 1) Jocelyn Gibson 2) Danielle Erwin 3) Kelly Schnur 4) Jennifer Limle 12 Memphis 12:58.38 1) Mary Claire Dake 2) Sue Ann Bowen 3) Michel Wilson 4) Daniele Riendeau

Women High Jump ================================================================================= Progression: Opening height 1.53m/5-0.25; increments of 5 cm to 1.78, then 1.82 Field House: f 1.92m 1/23/1999 Erin Aldrich, Texas Meet: m 1.83m 2/20/1999 Ifoma Jones, Houston Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Kelley Bowman Louisville 1.78m 5-10.00 10 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 1.84 PPP O O O O XXO XXX 2 Adrienne Barnette Charlotte 1.73m 5-08.00 7 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 PPP PPP O O O XXX 2 Krista Miller Southern Miss 1.73m 5-08.00 7 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 PPP PPP O O O XXX 4 Colleen McGinn E. Carolina 1.73m 5-08.00 5 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 1.78 PPP PPP O O XXO XXX 5 Caresir Hamilton Houston 1.68m 5-06.00 4 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 PPP O XO XXO XXX 6 Kate Juedes Southern Miss 1.68m 5-06.00 3 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 PP O XXO XXO XXX 7 Adrienne Lunsford Charlotte 1.68m 5-06.00 2 1.53 1.58 1.63 1.68 1.73 O XXO XO XXO XXX 8 Mindy Helman Louisville 1.63m 5-04.25 1 1.53 1.58 1.63 1.68 O O O XXX 9 Sabrina Norwood Southern Miss 1.63m 5-04.25 1.53 1.58 1.63 1.68 PP XO O XXX 9 Nichole Brundage Houston 1.63m 5-04.25 1.53 1.58 1.63 1.68 PPP XO O XXX 11 Alexis McGaffagan South Florida 1.63m 5-04.25 1.53 1.58 1.63 1.68 PPP O XO XXX 11 Renee Hein Cincinnati 1.63m 5-04.25 1.53 1.58 1.63 1.68 O O XO XXX 13 Sharonda Johnson Charlotte 1.63m 5-04.25 1.53 1.58 1.63 1.68 PPP XO XXO XXX 14 Trendesha Gillyard South Florida 1.58m 5-02.25 1.53 1.58 1.63 O O XXX 14 Lindsay Cade Memphis 1.58m 5-02.25 1.53 1.58 1.63 O O XXX 16 Krystal Ward Houston 1.58m 5-02.25 1.53 1.58 1.63 PP XO XXX 17 Ashley Wilhelm Cincinnati 1.58m 5-02.25 1.53 1.58 1.63 XO XO XXX 18 Tiffany Parker UAB 1.53m 5-00.25 1.53 1.58 XXO XXX 18 Lexi Washington Southern Miss 1.53m 5-00.25 1.53 1.58 XXO XXX 18 Adrienne Duke UAB 1.53m 5-00.25 1.53 1.58 XXO XXX -- Aajah Showell Louisville NH 1.53 XXX -- Erin Leeper Cincinnati NH 1.53 XXX

Women Pole Vault ================================================================================= Progression: Opening height 2.90m/9-6.25; increments of 15 cm Field House: f 4.30m 1/27/2001 Alicia Warlick, Santa Monica TC Meet: m 4.05m 2/24/2001 Rhian Clarke, Houston Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Megan Malone South Florida 3.80m 12-05.50 10 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 PPP PPP PPP O O O XO XXX 2 Danielle Taylor Charlotte 3.80m 12-05.50 8 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 PPP PPP PPP O XO O XO XXX 3 Jessica Edwards Houston 3.65m 11-11.75 6 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 PPP PPP PPP O O O XXX 4 Lindsey Rosales E. Carolina 3.65m 11-11.75 5 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 PPP PPP PPP O O XXO XXX 5 Tammie Mentzel E. Carolina 3.65m 11-11.75 4 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 PPP PPP PPP O XO XXO XXX 6 Betsy Matson South Florida 3.50m 11-05.75 3 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 PPP PPP O XXO O XXX 7 Kristina West South Florida 3.50m 11-05.75 2 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 PPP PPP O XO XO XXX 8 Kinsey Batts E. Carolina 3.50m 11-05.75 1 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 PPP XXO O O XXO XXX 9 Dasha Wakefield Southern Miss 3.35m 10-11.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 PPP XXO XO XO XXX 9 Tara Meier Cincinnati 3.35m 10-11.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 XO XO XO XO XXX 11 Jennifer Hartig Louisville 3.35m 10-11.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 PPP PPP O XXO XXX 12 Lindsey Karlik Tulane 3.35m 10-11.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50 PPP XXO PPP XXO XXX 13 Jenny Pribyl Marquette 3.20m 10-06.00 2.90 3.05 3.20 3.35 PPP O XO XXX 13 Shelby Gale Charlotte 3.20m 10-06.00 2.90 3.05 3.20 3.35 O O XO XXX 13 Sarah Morrison Charlotte 3.20m 10-06.00 2.90 3.05 3.20 3.35 O O XO XXX 16 Blair Newcomb South Florida 3.20m 10-06.00 2.90 3.05 3.20 3.35 PPP XO XO XXX 17 Karina Murray Charlotte 3.05m 10-00.00 2.90 3.05 3.20 O O XXX 18 Jennifer Verville Cincinnati 3.05m 10-00.00 2.90 3.05 3.20 XXO O XXX 19 Nicole Marchewka E. Carolina 3.05m 10-00.00 2.90 3.05 3.20 PPP XXO XXX -- Cindi Monaghan Cincinnati NH 2.90 XXX

Women Long Jump ================================================================================= 9 advance to the finals Field House: f 6.49m 2/14/1998 Dawn Burrell, unattached Meet: m 6.53m 2/27/1998 Jenny Adams, Houston Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Lissie Mo Tulane 5.76m 18-10.75 10 FOUL 5.39m 5.60m FOUL 5.76m 5.71m 2 Jillian Green Tulane 5.74m 18-10.00 8 5.74m 5.65m 5.60m 5.72m 5.60m 5.62m 3 Alisha Hopkins E. Carolina 5.68m 18-07.75 6 5.51m 5.47m 5.68m FOUL 5.38m 5.42m 4 Rachel Easley Houston 5.67m 18-07.25 5 FOUL 5.67m 5.41m FOUL ND 5.67m 5 Adrienne Lunsford Charlotte 5.59m 18-04.25 4 5.52m FOUL 5.16m 5.14m FOUL 5.59m 6 Ashley Arnett Cincinnati 5.58m 18-03.75 3 5.58m 5.44m 5.31m 5.33m 5.52m ND 7 Marilyn Sauls Tulane 5.57m 18-03.25 2 5.16m 5.26m 5.57m FOUL 5.24m FOUL 8 Ashley Wilhelm Cincinnati 5.53m 18-01.75 1 5.25m 5.53m 5.40m 4.06m 5.34m 5.31m 9 Stephanie McCullum Southern Miss 5.53m 18-01.75 5.53m 4.87m 5.32m 5.33m 5.27m 5.15m 10 Ashley George Houston 5.51m 18-01.00 5.51m 4.89m 5.20m 11 Laura Valldeperas Cincinnati 5.50m 18-00.50 FOUL 5.42m 5.50m 12 Caresir Hamilton Houston 5.50m 18-00.50 FOUL 3.21m 5.50m 13 Sharlynn Monroe Southern Miss 5.48m 17-11.75 5.28m FOUL 5.48m 14 Kelly Faber Louisville 5.38m 17-08.00 5.38m 5.38m FOUL 15 Shannon Weaver Southern Miss 5.34m 17-06.25 FOUL FOUL 5.34m 16 Tanika Liburd Southern Miss 5.29m 17-04.25 FOUL FOUL 5.29m 17 Tayesha Gass-Gray Charlotte 5.27m 17-03.50 5.20m 5.27m 5.17m 18 Paris Smith Charlotte 5.27m 17-03.50 4.95m 5.27m 5.19m 19 Ify Akubeze Louisville 5.27m 17-03.50 5.27m FOUL 5.18m 20 Erin Leeper Cincinnati 5.27m 17-03.50 5.16m 5.27m 5.01m 21 Anita Winters-Dixon Louisville 5.21m 17-01.25 5.21m 5.01m FOUL 22 Alexis McGaffagan South Florida 5.17m 16-11.50 5.17m 5.14m 5.15m 23 Erin Harris UAB 5.16m 16-11.25 FOUL 5.16m 4.96m 24 Jenee Moore E. Carolina 5.13m 16-10.00 FOUL FOUL 5.13m 25 Stephanie McCauley UAB 5.03m 16-06.00 5.03m 4.50m 4.79m 26 Valquisha Morris South Florida 5.03m 16-06.00 4.74m 5.03m FOUL 27 Samantha Hines Charlotte 4.88m 16-00.25 4.88m FOUL 4.76m 28 Christina Tegbe Tulane 4.76m 15-07.50 4.63m 4.76m FOUL 29 Penny Shields UAB 4.75m 15-07.00 FOUL 4.75m 4.74m

Women Triple Jump ================================================================================= 9 advance to the finals Field House: f 13.52m 1/23/1999 Cynthea Rhodes, unattached Meet: m 13.00m 2/24/2001 Marie Ahlander, Tulane Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Sharonda Johnson Charlotte 13.08mm 42-11.00 10 12.59m 12.59m 12.91m 13.08m 12.83m 13.00m 2 Lisa Marie Hyman Memphis 12.98m 42-07.00 8 12.67m 12.49m 12.54m FOUL 12.98m FOUL 3 Caresir Hamilton Houston 12.10m 39-08.50 6 11.89m 12.10m 12.10m 11.33m 11.88m 11.13m 4 Rachel Easley Houston 11.94m 39-02.25 5 11.94m FOUL 11.57m FOUL FOUL 11.75m 5 Lissie Mo Tulane 11.80m 38-08.75 4 11.72m 11.80m 11.40m 11.15m 11.23m 11.26m 6 Ify Akubeze Louisville 11.73m 38-06.00 3 11.31m FOUL 11.73m 11.27m FOUL FOUL 7 Erin Harris UAB 11.71m 38-05.00 2 10.95m 11.20m 11.71m 11.50m 11.37m 10.44m 8 Cassandra Harding Memphis 11.70m 38-04.75 1 11.40m 11.29m 11.70m PASS PASS PASS 9 Judy Shepherd UAB 11.68m 38-04.00 11.41m 11.32m 11.68m 11.27m FOUL FOUL 10 Penny Shields UAB 11.67m 38-03.50 FOUL 11.67m 11.32m 11 Lexi Washington Southern Miss 11.53m 37-10.00 FOUL 11.53m 11.24m 12 Shintara Carpenter Cincinnati 11.45m 37-06.75 FOUL 11.45m FOUL 13 Kelli Williams Houston 11.11m 36-05.50 11.11m 11.08m 10.71m 14 Tempess Stark Charlotte 10.75m 35-03.25 10.74m 10.74m 10.75m 15 Andrea Engelmann Marquette 10.70m 35-01.25 10.54m 10.69m 10.70m 16 Sharlynn Monroe Southern Miss 10.52m 34-06.25 10.52m FOUL FOUL -- DaShara Wells DePaul FOUL FOUL FOUL FOUL -- Jillian Green Tulane FOUL FOUL FOUL FOUL -- Christina Tegbe Tulane FOUL FOUL FOUL FOUL

Women Shot Put ================================================================================= 9 advance to the finals Field House: f 18.55m 2/3/1996 Connie Price-Smith, unattached Meet: m 15.11m 3/1/2003 Chandra Brewer, So. Florida Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Chandra Brewer South Florida 15.12mm 49-07.25 10 15.12m FOUL 14.76m 14.73m 14.48m 14.69m 2 Dayana Octavien South Florida 14.81m 48-07.25 8 14.81m 14.50m FOUL 13.86m FOUL FOUL 3 Zelma Wade TCU 14.11m 46-03.50 6 14.11m 13.13m 13.59m 13.74m 13.36m FOUL 4 Jo Young Cincinnati 14.05m 46-01.25 5 12.37m FOUL 13.29m 13.18m 13.91m 14.05m 5 Emily Leklem Marquette 14.03m 46-00.50 4 11.90m 13.71m 14.03m FOUL 13.42m 13.13m 6 Helmi Leppanen Tulane 13.86m 45-05.75 3 13.85m 13.86m 13.38m 12.87m 13.45m 13.84m 7 Tinisha Wesley Houston 13.82m 45-04.25 2 13.61m FOUL 13.78m FOUL 13.01m 13.82m 8 Jelena Jurlina Tulane 13.80m 45-03.50 1 12.45m 13.24m 13.69m 12.77m 13.65m 13.80m 9 Emily Kost Louisville 13.34m 43-09.25 12.92m FOUL 13.27m FOUL 12.98m 13.34m 10 Jeana LeRoy DePaul 13.17m 43-02.50 12.45m 13.17m 12.20m 11 Heather Thomason Marquette 13.01m 42-08.25 12.61m 13.01m 12.44m 12 Allie Booker Houston 13.00m 42-08.00 12.90m 13.00m 12.90m 13 ZeNai Savage Louisville 12.70m 41-08.00 12.70m 12.59m FOUL 14 Kandra Lakey TCU 12.57m 41-03.00 12.57m 12.06m 12.01m 15 Taylar Stallings South Florida 12.45m 40-10.25 FOUL 12.41m 12.45m 16 Jessica Moore UAB 12.43m 40-09.50 12.43m 11.09m 10.04m 17 Jamie Holifield DePaul 12.40m 40-08.25 11.35m 10.25m 12.40m 18 Jenna Mahaffey Marquette 12.35m 40-06.25 12.35m 12.06m 12.01m 19 Tammy Burris DePaul 12.29m 40-04.00 FOUL 12.14m 12.29m 20 Jennifer Myers Cincinnati 12.22m 40-01.25 12.21m 11.90m 12.22m 21 Laura Yelverton Houston 11.70m 38-04.75 11.34m 11.70m FOUL 22 Quelaun Marshall Cincinnati 10.83m 35-06.50 10.16m FOUL 10.83m 23 Emily Thompson E. Carolina 10.72m 35-02.00 10.72m FOUL FOUL

Women Weight Throw ================================================================================= 9 advance to the finals Field House: f 21.46m 2/26/2000 Florence Ezeh, SMU Meet: m 19.27m 2/23/2001 Mimi Merrill, Cincinnati Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Dayana Octavien South Florida 21.27mm 69-09.50 10 19.22m FOUL 21.27m 19.35m FOUL FOUL 2 Shayla Bowman Houston 18.03m 59-02.00 8 18.03m 17.08m 17.01m FOUL 16.81m FOUL 3 Chandra Brewer South Florida 16.66m 54-08.00 6 15.80m 14.94m 14.96m 15.80m 16.27m 16.66m 4 Jo Young Cincinnati 16.66m 54-08.00 5 15.22m 15.68m 15.76m FOUL 16.66m FOUL 5 Tinisha Wesley Houston 15.69m 51-05.75 4 14.37m 14.84m 15.06m 15.69m FOUL FOUL 6 Allie Booker Houston 15.58m 51-01.50 3 15.04m 15.35m 14.89m FOUL 15.58m 14.78m 7 Emily Kost Louisville 15.57m 51-01.00 2 14.71m 15.57m 14.94m FOUL FOUL FOUL 8 Taylar Stallings South Florida 15.52m 50-11.00 1 14.42m 14.73m 15.34m 15.05m 14.33m 15.52m 9 Tammy Burris DePaul 14.97m 49-01.50 14.97m 14.49m 14.55m 14.80m 14.38m 14.45m 10 Laura Yelverton Houston 14.80m 48-06.75 14.80m 14.03m 13.91m 11 Nicole Sauer Tulane 14.57m 47-09.75 14.57m 13.95m 13.67m 12 Jennifer Myers Cincinnati 14.54m 47-08.50 12.96m 14.54m FOUL 13 Jodi Marsh Marquette 14.12m 46-04.00 13.42m 13.46m 14.12m 14 Jessica Georgio E. Carolina 13.99m 45-10.75 13.15m 13.99m 13.57m 15 Emily Thompson E. Carolina 13.52m 44-04.25 12.54m 13.52m 12.90m 16 Quelaun Marshall Cincinnati 13.09m 42-11.50 12.64m 11.93m 13.09m 17 Jamie Holifield DePaul 12.44m 40-09.75 FOUL 12.44m FOUL 18 Jeana LeRoy DePaul 12.38m 40-07.50 11.69m 11.09m 12.38m 19 Chelsea Salisbury E. Carolina 12.20m 40-00.50 10.86m 12.20m 11.97m 20 ZeNai Savage Louisville 11.02m 36-02.00 10.77m FOUL 11.02m

Women Indoor Pentathlon ======================================================================= Field House: f 3800 2/28/2003 Alexis McGaffagan, So. Florida Field House: 3800 2/20/2004 Ryanne Dupree, UT-San Antonio Meet: m 3800 2/28/2003 Alexis McGaffagan, So. Florida Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Krystal Ward Houston 3811f 10 2 Alexis McGaffagan South Florida 3716 8 3 Kelly Faber Louisville 3621 6 4 Judy Shepherd UAB 3599 5 5 Ashley Wilhelm Cincinnati 3434 4 6 Claire Ragot South Florida 3284 2.5 6 Aajah Showell Louisville 3284 2.5 8 Ashley Reyer Southern Miss 3253 1 9 Cassandra Harding Memphis 2999 10 Lucky Denega Marquette 2965 11 Erin Leeper Cincinnati 2780 12 Sharon Heilig E. Carolina 2713 13 Trendesha Gillyard South Florida 2658 14 Tiffany Parker UAB 2458 15 Adrienne Duke UAB 2287

Men 60 Meter Dash =================================================================== 8 advance: top 1 each heat plus next 6 best times Field House: f 6.58 1/25/2003 Darvis Patton, unattached Meet: m 6.64 3/1/2003 Julien Dunkley, E. Carolina Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Jabari Fields TCU 6.69Q 1 2 Stanford Routt Houston 6.73Q 2 3 Ivan Williams Memphis 6.75q 2 4 Preston Perry Houston 6.77q 1 5 Cleavon Dillon TCU 6.77q 2 6 Damarcus Fox E. Carolina 6.78q 1 7 Derrick Johnson Charlotte 6.78q 2 8 Chaime Breaux TCU 6.80q 2 9 Brandon Womack Houston 6.84 2 10 Corey Yates Southern Miss 6.86 1 11 Carey LaCour Houston 6.86 1 12 Shane Brandford Southern Miss 6.92 1 13 Mike Woods Memphis 6.95 2 13 James Hanna Charlotte 6.95 1 15 Jamal Cornelious DePaul 7.00 1 16 Greg Lawrence Southern Miss 7.23 2

Men 60 Meter Dash ======================================================================= 8 advance: top 1 each heat plus next 6 best times Field House: f 6.58 1/25/2003 Darvis Patton, unattached Meet: m 6.64 3/1/2003 Julien Dunkley, E. Carolina Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Stanford Routt Houston 6.66 10 2 Jabari Fields TCU 6.72 8 3 Damarcus Fox E. Carolina 6.74 6 4 Derrick Johnson Charlotte 6.77 5 5 Preston Perry Houston 6.81 4 6 Cleavon Dillon TCU 6.84 3 7 Ivan Williams Memphis 6.85 2 8 Chaime Breaux TCU 6.91 1

Men 200 Meter Dash =================================================================== Top 9 advance by time; 2-heat final (slow heat/fast heat) 4 fastest qualifiers to run in final heat 2; other 5 in heat 1 Field House: f 21.06 1/29/2000 Darvis Patton, TCU Meet: m 21.20 3/1/2003 Robert Foster, Houston Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Stanford Routt Houston 21.23q 1 2 Jabari Fields TCU 21.60q 4 3 Carey LaCour Houston 21.64q 4 4 Jerry Harris TCU 21.64q 2 5 Ivan Williams Memphis 21.75q 3 6 Preston Perry Houston 21.78q 1 7 James Hanna Charlotte 22.06q 2 8 Derrick Johnson Charlotte 22.09q 3 9 Chaime Breaux TCU 22.35 1 10 DeAndre Hyman E. Carolina 22.46 4 11 Durran Dunn Southern Miss 22.58 3 12 Jamal Cornelious DePaul 22.64 1 13 Shane Brandford Southern Miss 22.68 2 14 Donnie Smith DePaul 23.22 4

Men 200 Meter Dash ========================================================================== Top 9 advance by time; 2-heat final (slow heat/fast heat) 4 fastest qualifiers to run in final heat 2; other 5 in heat 1 Field House: f 21.06 1/29/2000 Darvis Patton, TCU Meet: m 21.20 3/1/2003 Robert Foster, Houston Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Stanford Routt Houston 21.09m 2 10 2 Carey LaCour Houston 21.45 2 8 3 Jabari Fields TCU 21.48 2 6 4 Preston Perry Houston 21.58 1 5 5 Jerry Harris TCU 21.77 2 4 6 Derrick Johnson Charlotte 22.05 1 3 7 Ivan Williams Memphis 22.17 1 2 8 James Hanna Charlotte 22.40 1 1 9 Chaime Breaux TCU 22.65 1

Men 400 Meter Dash =================================================================== Top 9 advance by time; 2-heat final (slow heat/fast heat) 4 fastest qualifiers to run in final heat 2; other 5 in heat 1 Field House: f 47.06 1/25/2003 Jerry Harris, T C U Meet: m 47.53 3/1/2003 Brandon Simpson, TCU Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Brett Wilson TCU 48.27q 1 2 Austin Hunter Memphis 48.41q 1 3 Jerry Harris TCU 48.49q 3 4 Larry Inanga DePaul 48.65q 5 5 Dwayne Bell TCU 48.67q 4 6 Siddiqu Muhammed DePaul 48.96q 4 7 Che Chavez TCU 49.08q 2 8 Darrus Cofield E. Carolina 49.19q 4 9 Michael Hillian E. Carolina 49.37 5 10 B J Henderson E. Carolina 49.48 3 11 Bola Oyegunwa Charlotte 49.51 2 12 Ryan Seebruck Marquette 49.68 3 13 James Bacon Charlotte 49.95 1 14 Durran Dunn Southern Miss 50.44 3 15 Nicholas Garza Houston 51.01 5 16 Tom Kacprzynski DePaul 51.12 1 17 Jacob Sienko Marquette 51.16 2 18 Robert Johnson Southern Miss 51.40 4 19 Jeff Perkins DePaul 52.24 5

Men 400 Meter Dash ========================================================================== Top 9 advance by time; 2-heat final (slow heat/fast heat) 4 fastest qualifiers to run in final heat 2; other 5 in heat 1 Field House: f 47.06 1/25/2003 Jerry Harris, T C U Meet: m 47.53 3/1/2003 Brandon Simpson, TCU Name Year School Finals H# Points ========================================================================== Finals 1 Jerry Harris TCU 47.58 2 10 2 Brett Wilson TCU 48.36 2 8 3 Austin Hunter Memphis 48.49 2 6 4 Larry Inanga DePaul 48.54 2 5 5 Che Chavez TCU 48.76 1 4 6 Dwayne Bell TCU 49.13 1 3 7 Darrus Cofield E. Carolina 49.40 1 2 8 Siddiqu Muhammed DePaul 49.54 1 1 9 Michael Hillian E. Carolina 49.84 1

Men 800 Meter Dash ================================================================ 8 advance; top 2 each heat plus next 2 best times Field House: f 1:48.93 2/7/2004 Jackson Langat, TCU Meet: m 1:52.39 2/22/1997 Karim Alston, Houston Name Year School Prelims ================================================================ Preliminaries 1 Riaan Lourens Charlotte 1:54.92Q 2 Jackson Langat TCU 1:54.93Q 3 Ricardo Bell E. Carolina 1:56.37Q 4 Alex Winstel Houston 1:55.08Q 5 Ryan Jacobson Marquette 1:56.11Q 6 Jon Shaffer Marquette 1:56.53Q 7 Michael Mentz Memphis 1:56.58q 8 Vance Stephensen E. Carolina 1:56.88q 9 Richard Byrne DePaul 1:57.65 10 Mark Weems Charlotte 1:57.66 11 Abraham Shaposhnik Memphis 1:58.11 12 Raita Yamanouchi TCU 1:58.28 13 Kim Trieu DePaul 1:58.74 14 Ben Cooke DePaul 1:59.00 15 Derek Smit Charlotte 1:59.13 16 Trent Fuchs E. Carolina 1:59.82 17 David Harris TCU 2:01.19 18 Jerry Teachey Southern Miss 2:02.91 19 Kyle Yunaska E. Carolina 2:03.42 20 Wes Johnson TCU 2:05.42

Men 800 Meter Dash ======================================================================= 8 advance; top 2 each heat plus next 2 best times Field House: f 1:48.93 2/7/2004 Jackson Langat, TCU Meet: m 1:52.39 2/22/1997 Karim Alston, Houston Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Ryan Jacobson Marquette 1:53.75 10 2 Riaan Lourens Charlotte 1:54.19 8 3 Ricardo Bell E. Carolina 1:54.20 6 4 Michael Mentz Memphis 1:55.64 5 5 Vance Stephensen E. Carolina 1:56.61 4 6 Alex Winstel Houston 1:57.32 3 7 Jon Shaffer Marquette 2:00.68 2

Men 1 Mile Run ======================================================================= Field House: f 4:01.90 2/3/2001 Eliud Njubi, TCU Meet: m 4:07.17 2/23/2002 Eliud Njubi, T C U Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Sesar Figueroa Houston 4:11.16 10 2 Jackson Langat TCU 4:11.28 8 3 Gavin Kennedy DePaul 4:15.44 6 4 Richard Byrne DePaul 4:16.65 5 5 David Henderson Marquette 4:17.82 4 6 Rick Britton DePaul 4:20.11 3 7 Alex Stewart Charlotte 4:20.36 2 8 Russell Slade Charlotte 4:22.20 1 9 Tommy Schmitz Marquette 4:25.68 10 Kristian Jorgensen E. Carolina 4:27.47 11 Jason Crichton Marquette 4:31.52 12 Istvan Kerekjarto Memphis 4:34.41 13 David Harris TCU 4:36.47 14 Wes Johnson TCU 4:50.82

Men 3000 Meter Run ======================================================================= Two-section, timed final; Top 12 seeds in the second section; all others in section 1 Field House: f 7:55.12 1/22/2000 David Kimani, South Alabama Meet: m 8:19.73 2/22/2002 Eliud Njubi, T C U Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Jeremy Williams Marquette 8:32.80 10 2 Brent Des Roches Marquette 8:32.98 8 3 Sesar Figueroa Houston 8:36.40 6 4 Mate Nemeth Memphis 8:41.90 5 5 Szaboles Karadi Memphis 8:45.49 4 6 Gavin Kennedy DePaul 8:46.37 3 7 Donnie Warner DePaul 8:46.44 2 8 Bo Erickson Marquette 8:48.24 1 9 Craig Schmidt E. Carolina 8:50.17 10 Ed Schlichter Charlotte 8:52.70 11 Ken Simeone Charlotte 8:52.87 12 Mark Weems Charlotte 8:52.91 13 Russell Slade Charlotte 8:54.23 14 David Henderson Marquette 8:54.72 15 Johnathan Bundren TCU 8:55.03 16 Maurilio Sanchez Houston 8:55.83 17 Anthony Becknek DePaul 8:57.06 18 Brent Henson Houston 8:58.90 19 Rick Britton DePaul 9:01.87 20 Alex Morris TCU 9:06.12 21 Steven Lenney TCU 9:08.63

Men 5000 Meter Run ======================================================================= Field House: f 14:31.46 2/23/2001 Kenneth Svendssen, Charlotte Meet: m 14:30.53 2/23/2002 Herbert Mwangi, T C U Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Brent Des Roches Marquette 14:59.78 10 2 Donnie Warner DePaul 15:06.14 8 3 Ed Schlichter Charlotte 15:11.09 6 4 Maurilio Sanchez Houston 15:17.05 5 5 Jason Crichton Marquette 15:17.61 4 6 Cole Dailey Houston 15:18.23 3 7 Szaboles Karadi Memphis 15:25.82 2 8 Anthony Becknek DePaul 15:32.94 1 9 Johnathan Bundren TCU 15:43.27 10 Ken Simeone Charlotte 15:43.87 11 Bo Erickson Marquette 15:47.35 12 Steven Lenney TCU 15:48.58 13 Jamil Muhaimin Charlotte 15:51.42 14 Sal Graziano Marquette 15:58.87 15 Stephen Tausend E. Carolina 16:06.78 16 Brad Maciulewicz TCU 16:18.98 17 Alex Morris TCU 16:37.26

Men 60 Meter Hurdles =================================================================== 8 advance: top 1 each heat plus next 6 best times Field House: f 7.58 1/18/2003 Larry Wade, H S I Meet: m 7.94 3/1/2003 Reggie Harrell, TCU Name Year School Prelims H# =================================================================== Preliminaries 1 Andrew Carruthers Houston 8.04Q 2 2 Milton Manson Houston 8.10Q 1 3 Nathaniel Garcia TCU 8.09q 2 4 Sean Williams Charlotte 8.15q 1 5 Derek Ross Charlotte 8.19q 2 6 Montray Gilchrist Charlotte 8.22q 1 7 C J Collier Southern Miss 8.25q 1 8 Ronald Broadnax Houston 8.30q 2 9 Hector Cotto E. Carolina 8.35 1 10 Ronnie Pollard E. Carolina 8.42 2 11 Preston Taylor Memphis 8.49 2 12 Daniel Kiss Memphis 8.49 1 13 Brad Bailey Charlotte 8.59 2 14 Antrell Young Southern Miss 8.94 1

Men 60 Meter Hurdles ======================================================================= 8 advance: top 1 each heat plus next 6 best times Field House: f 7.58 1/18/2003 Larry Wade, H S I Meet: m 7.94 3/1/2003 Reggie Harrell, TCU Name Year School Finals Points ======================================================================= Finals 1 Andrew Carruthers Houston 7.93m 10 2 Milton Manson Houston 8.03 8 3 Nathaniel Garcia TCU 8.11 6 4 Montray Gilchrist Charlotte 8.15 5 5 Ronald Broadnax Houston 8.25 4 6 Sean Williams Charlotte 8.26 3 7 Derek Ross Charlotte 8.27 2 8 C J Collier Southern Miss 8.42 1

Men 4x400 Meter Relay ========================================================================== Two-section, timed final (slow/fast) with the 6 fastest entries in the second section Field House: f 3:09.64 1/29/2000 Baylor Meet: m 3:13.06 3/1/2003 TCU B Simpson, J Morgan, K Pyant, J Harris School Finals H# Points ========================================================================== 1 East Carolina 3:15.16 2 10 1) Michael Hillian 2) B J Henderson 3) DeAndre Hyman 4) Darrus Cofield 2 TCU 3:15.20 2 8 1) Brett Wilson 2) Dwayne Bell 3) Che Chavez 4) Jerry Harris 3 Memphis 3:18.06 2 6 1) Ivan Williams 2) Abraham Shaposhnik 3) Larry Harris 4) Austin Hunter 4 Charlotte 3:18.88 2 5 1) James Hanna 2) Bola Oyegunwa 3) Quincy Smith 4) James Bacon 5 DePaul 3:19.83 2 4 1) Siddiqu Muhammed 2) Mike Scafide 3) Doug Bohr 4) Larry Inanga 6 Marquette 3:20.86 1 3 1) Ryan Seebruck 2) Ryan Jacobson 3) Jacob Sienko 4) Jon Shaffer 7 Southern Mississippi 3:21.78 1 2 1) Durran Dunn 2) Marcus Polk 3) Robert Johnson 4) C J Collier

Men Distance Medley ======================================================================= Field House: f 9:53.34 1/19/2002 S M U Meet: m 9:55.66 2/27/1998 Marquette School Finals Points ======================================================================= 1 Marquette 10:07.65 10 1) David Henderson 2) Ryan Seebruck 3) Tommy Schmitz 4) Jeremy Williams 2 Charlotte 10:15.49 8 1) Alex Stewart 2) Quincy Smith 3) Riaan Lourens 4) Russell Slade 3 Memphis 10:20.89 6 1) Michael Mentz 2) Larry Harris 3) Abraham Shaposhnik 4) Istvan Kerekjarto 4 East Carolina 10:22.63 5 1) Kristian Jorgensen 2) Jeff Walls 3) Vance Stephensen 4) Craig Schmidt 5 Houston 10:24.05 4 1) Brent Henson 2) Nicholas Garza 3) Cole Dailey 4) Sesar Figueroa 6 DePaul 10:36.03 3 1) Kim Trieu 2) Doug Bohr 3) Mike Scafide 4) Rick Britton 7 TCU 10:47.22 2 1) Steven Lenney 2) Nathaniel Garcia 3) Raita Yamanouchi 4) David Harris 8 Southern Mississippi 12:11.89 1 1) Antrell Young 2) Greg Lawrence 3) Robert Johnson 4) Jerry Teachey

Men High Jump ================================================================================= Progression: opening height 1.77/5-9.75, 5 cm increments to 2.12; then 2.18 Field House: f 2.26m 2/3/1996 Randy Jenkins, unattached Meet: m 2.17m 2/23/2001 Jeff Mueller, Houston Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Cedric Norman Southern Miss 2.21mm 7-03.00 10 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 2.07 2.12 2.18 2.21 2.26 PPP PPP PPP PPP PPP PPP O O O O XXX 2 Tristian Whitley Houston 2.12m 6-11.50 8 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 2.07 2.12 2.18 PPP PPP PPP PPP O O O XO XXX 3 Chris Peoples TCU 2.07m 6-09.50 6 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 2.07 2.12 2.18 PPP PPP PPP PPP XO O XO PPP XXX 4 Janon Busby Memphis 2.02m 6-07.50 5 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 2.07 PPP PPP PPP O O XO XXX 5 John Okonkwo Charlotte 2.02m 6-07.50 4 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 2.07 PPP PPP O O XXO XXO XXX 6 Steve Griffin Southern Miss 1.97m 6-05.50 3 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 2.02 PPP O O O O XXX 7 Sean Patterson Charlotte 1.92m 6-03.50 2 1.77 1.82 1.87 1.92 1.97 O XO O XO XXX 8 Kevin Ryan Charlotte 1.87m 6-01.50 1 1.77 1.82 1.87 1.92 O XO O XXX 9 Webster Jones DePaul 1.87m 6-01.50 1.77 1.82 1.87 1.92 PPP XXO XXO XXX -- Marvin Lucas Southern Miss NH 1.77 1.82 1.87 PPP PPP XXX -- Brad Bailey Charlotte NH 1.77 XXX

Men Pole Vault ================================================================================= Progression: Opening height 4.00m/13-1.5; increments of 15cm Field House: f 5.70m 2/6/1999 Jacob Davis, Texas Meet: m 5.18m 2/28/1998 Bill Collins, Houston Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Daniel Patton Houston 4.90m 16-00.75 10 4.75 4.90 5.05 O O XXX 2 Alex Cantu Houston 4.90m 16-00.75 8 4.75 4.90 5.05 O XXO XXX 3 Ronald Veillon Houston 4.75m 15-07.00 6 4.30 4.45 4.60 4.75 4.90 XO O O XO XXX 4 Jason Myers Houston 4.75m 15-07.00 5 4.60 4.75 4.90 XXO XO XXX 5 Rob Coffman TCU 4.60m 15-01.00 4 4.45 4.60 4.75 O XXO XXX 6 Zach Pawlowski Marquette 4.45m 14-07.25 3 4.15 4.30 4.45 4.60 O PPP O XXX 7 Ryan McAbee Marquette 4.30m 14-01.25 2 4.30 4.45 O XXX 8 Eric Webb Charlotte 4.30m 14-01.25 1 4.00 4.15 4.30 4.45 O O XO XXX 9 Peter Geary Marquette 4.15m 13-07.25 4.00 4.15 4.30 O XXO XXX 9 Brad Bailey Charlotte 4.15m 13-07.25 4.00 4.15 4.30 O O XXX -- Kevin Ryan Charlotte NH 4.00 XXX -- Kevin Jordan Charlotte NH 4.00 XXX

Men Long Jump ================================================================================= 9 advance to the finals Field House: f 7.95m 2/5/2000 Savante Stringfellow, Mississippi Meet: m 7.78m 2/28/2003 Aundre Edwards, TCU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Aundre Edwards TCU 7.60m 24-11.25 10 7.59m 7.59m 7.60m FOUL FOUL FOUL 2 Jason Edwards Houston 7.49m 24-07.00 8 7.24m 7.35m 7.20m 7.26m 7.37m 7.49m 3 Marvin Lucas Southern Miss 7.46m 24-05.75 6 7.34m 7.19m 7.27m 7.17m 7.46m 7.29m 4 Cleavon Dillon TCU 7.23m 23-08.75 5 6.98m 7.07m 7.23m 7.08m 6.83m 7.11m 5 Cedric Norman Southern Miss 7.20m 23-07.50 4 FOUL 6.33m 7.10m 6.91m 6.85m 7.20m 6 Corey Seals Southern Miss 7.16m 23-06.00 3 6.68m 6.75m 6.87m 7.16m FOUL FOUL 7 Rashard Deleston DePaul 7.15m 23-05.50 2 6.87m 6.93m 6.97m 7.15m 7.06m 6.81m 8 Brandon Womack Houston 7.14m 23-05.25 1 7.14m 7.00m 6.91m 6.89m 6.90m 7.06m 9 Chris Peoples TCU 6.86m 22-06.25 6.73m 4.59m 6.77m FOUL FOUL 6.86m 10 Eli Sunquist Charlotte 6.71m 22-00.25 6.71m 6.60m 6.45m 11 Renaldo Isaac E. Carolina 6.70m 21-11.75 6.70m FOUL 6.16m 12 John Okonkwo Charlotte 6.66m 21-10.25 FOUL 6.66m FOUL -- Marcus Polk Southern Miss FOUL FOUL FOUL FOUL -- Montray Gilchrist Charlotte FOUL FOUL FOUL FOUL

Men Triple Jump ================================================================================= 9 advance to the finals Field House: f 16.62m 1/18/1997 Ivory Angello, unattached Meet: m 15.82m 3/1/2003 Brandal Lawrence, TCU Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Vincent Marshall Houston 15.09m 49-06.25 10 14.73m 14.92m 14.89m 14.98m 13.79m 15.09m 2 Eli Sunquist Charlotte 15.00m 49-02.50 8 14.58m 14.44m 14.78m 14.81m 14.94m 15.00m 3 Charles Mashozhera Marquette 14.69m 48-02.50 6 FOUL FOUL 14.45m 14.69m 14.15m 14.21m 4 Jeff Danso Southern Miss 14.51m 47-07.25 5 14.51m FOUL 14.27m FOUL FOUL 14.35m 5 Jason Edwards Houston 14.45m 47-05.00 4 14.22m 13.38m 14.45m 14.41m 14.40m FOUL 6 Chaime Breaux TCU 14.27m 46-10.00 3 14.01m 13.81m 14.25m 14.27m FOUL 13.95m 7 Rashard Deleston DePaul 14.23m 46-08.25 2 FOUL 13.35m 13.25m 14.23m 13.99m 13.78m 8 Sean Patterson Charlotte 14.19m 46-06.75 1 14.00m FOUL 13.87m 14.19m FOUL 14.13m 9 Montray Gilchrist Charlotte 13.66m 44-09.75 FOUL FOUL 13.66m FOUL 13.60m 13.50m -- Derrick Carr E. Carolina FOUL FOUL FOUL FOUL -- Janon Busby Memphis FOUL FOUL FOUL FOUL

Men Shot Put ================================================================================= 9 advance to the finals Field House: f 21.11m 2/3/1996 John Godina, Reebok RC Meet: m 19.34m 2/20/1999 John Davis, Houston Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Gaute Myklebust Memphis 17.42m 57-02.00 10 17.26m 17.14m FOUL 17.29m 17.42m FOUL 2 Johnathan Reeves Houston 17.30m 56-09.25 8 17.30m FOUL 16.80m 16.63m FOUL FOUL 3 Stein Syverson Memphis 17.00m 55-09.25 6 15.84m 16.61m 17.00m FOUL 16.12m 16.59m 4 Lucas Mireles Houston 16.73m 54-10.75 5 16.66m FOUL 16.23m FOUL 16.37m 16.73m 5 Adam Martin Memphis 16.22m 53-02.75 4 FOUL FOUL 15.35m 15.41m 15.76m 16.22m 6 Jonathan Rosploch Marquette 16.01m 52-06.50 3 16.01m 15.38m 15.55m 15.08m 14.96m 14.93m 7 Norbert Gulyas Memphis 15.03m 49-03.75 2 14.08m 14.75m 14.12m 15.03m FOUL FOUL 8 Andy Ballard Marquette 14.92m 48-11.50 1 13.43m 14.67m 14.60m 14.92m 14.66m 14.92m 9 Eric Frasure E. Carolina 14.71m 48-03.25 14.09m FOUL 14.38m FOUL 14.53m 14.71m 10 Jarrod Jahnke DePaul 13.85m 45-05.25 13.85m 13.72m 13.00m 11 Maulies Pettaway Southern Miss 13.47m 44-02.50 FOUL FOUL 13.47m 12 Noah Bryant Southern Miss 13.43m 44-00.75 13.05m FOUL 13.43m -- Anthony Bacon Charlotte FOUL FOUL FOUL FOUL

Men Weight Throw ================================================================================= 9 advance to the finals Field House: f 22.11m 2/26/2000 Libor Charfreitag, SMU Meet: m 18.94m 2/27/1998 Kevin Robinson, Memphis Name Year School Finals Points ================================================================================= 1 Jarrod Jahnke DePaul 17.88m 58-08.00 10 17.55m 17.56m 17.62m 17.52m 17.88m 16.18m 2 Eric Frasure E. Carolina 17.37m 57-00.00 8 17.33m 16.83m 17.37m 17.31m 17.35m FOUL 3 Adam Martin Memphis 16.86m 55-03.75 6 FOUL 16.01m FOUL 16.86m FOUL FOUL 4 Jonathan Rosploch Marquette 15.66m 51-04.50 5 14.33m 15.34m 15.15m 15.24m 15.66m 15.55m 5 Noah Bryant Southern Miss 15.26m 50-00.75 4 14.75m FOUL 14.69m 15.26m FOUL 13.99m 6 Andy Ballard Marquette 14.66m 48-01.25 3 13.10m FOUL 14.15m 14.66m 13.82m PASS 7 Mayso Porch E. Carolina 14.59m 47-10.50 2 FOUL FOUL 12.34m FOUL 14.28m 14.59m 8 Norbert Gulyas Memphis 13.70m 44-11.50 1 11.87m 11.83m 11.83m 12.53m 13.70m 13.47m 9 Maulies Pettaway Southern Miss 13.40m 43-11.75 13.40m 12.75m FOUL 12.49m FOUL 11.80m 10 Anthony Bacon Charlotte 10.10m 33-01.75 FOUL FOUL 10.10m

Men Heptathlon ======================================================================= Field House: f 5483 2/21/2004 Justin Youngblood, UT-San Antonio Meet: m 5027 2/28/2003 Ron Veillon, Houston Name Year School Finals Points ======================================================================= 1 Ronald Veillon Houston 5373m 10 2 Eric Matcek Houston 4689 8 3 Brad Bailey Charlotte 4648 6 4 Steve Griffin Southern Miss 4589 5 5 Matt Piekarski Marquette 4526 4 6 Kevin Ryan Charlotte 4523 3 7 Cody Rushing Memphis 4175 2 8 Kevin Jordan Charlotte 4031 1 9 Zach Pawlowski Marquette 3535

Women - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) TCU 125 2) South Florida 97.50 3) Houston 92 4) Tulane 78 5) Marquette 49 6) Charlotte 47 7) DePaul 40 8) UAB 31 9) East Carolina 29 10) Louisville 26.50 11) Cincinnati 22 12) Southern Mississippi 17 13) Memphis 9

Men - Team Rankings - 17 Events Scored =============================================================================== 1) Houston 181 2) TCU 99 3) Marquette 89 4) Charlotte 76 5) Memphis 74 6) DePaul 55 7) Southern Mississippi 44 8) East Carolina 43

Rotating image
Twitter Facebook YouTube Instagram Tumblr FourSquare Pintrist