Ole Miss Invite

May 1, 2004

Licensed to C.F.P.I. Timing & Data      Hy-Tek's Meet Manager 5/1/2004 09:42 PM
                           Ole Miss Open - 5/1/2004
                         Results at www.cfpitiming.com
                    University of Mississippi in Oxford, MS
                                    Results

Women Hammer Throw =================================================================================== Top 9 Advance by Time School: S 46.16m 2003 Amanda Harvey Regional: R 51.30m Name Year School Seed Prelims =================================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Mallory, Beth Alabama 59.65m R 58.88mq 193-02 2 Wibbels, Erin Athletes In 57.57m R 54.16mq 177-08 3 Campbell, Vensherrie Vanderbilt 49.48m S 49.69mq 163-00 4 Johnstone, Jen Mississippi 47.73m S 49.32mq 161-10 5 Stillwell, Kristi Ole Miss. 46.30m 45.96mq 150-09 6 Sauer, Nicole Tulane Unive 44.50m 42.33m 138-10 7 Gaunder, Robyn Ole Miss. 40.48m 39.16m 128-06 8 Tackett, Amanda Ole Miss. 39.62m 37.33m 122-06 9 Allen, Shaterika Louisiana Te 37.20m 33.69m 110-06 Flight 2 Preliminaries 1 Sorrentino, Julie Athletes In 59.69m R 58.14mq 190-09 2 Averitt, Crystal Mississippi 52.22m S 51.00mq 167-04 3 Bain, Chafree Alabama 47.28m S 47.91mq 157-02 4 Stewart, Crystal Ole Miss. 47.38m S 46.27mq 151-10 5 Albury, Aymara Alabama 54.84m 45.42m 149-00 6 Hernandez, Christina Mississippi 42.42m 41.57m 136-05 7 Marshall, Tanisha Louisiana Te 37.23m 32.39m 106-03 8 Williams, Tawanna Louisiana Te 43.50m 25.52m 83-09

Women Hammer Throw =================================================================================== School: S 46.16m 2003 Amanda Harvey Regional: R 51.30m Name Year School Prelims Finals =================================================================================== Flight 1 Finals 1 Mallory, Beth Alabama 58.88m 58.88mR 193-02 2 Sorrentino, Julie Athletes In 58.14m 58.14mR 190-09 3 Wibbels, Erin Athletes In 54.16m 54.16mR 177-08 4 Averitt, Crystal Mississippi 51.00m 51.00mS 167-04 5 Campbell, Vensherrie Vanderbilt 49.69m 49.69mS 163-00 6 Johnstone, Jen Mississippi 49.32m 49.32mS 161-10 7 Bain, Chafree Alabama 47.91m 47.91mS 157-02 8 Stewart, Crystal Ole Miss. 46.27m 46.27mS 151-10 9 Stillwell, Kristi Ole Miss. 45.96m 45.96m 150-09

Women Javelin Throw =================================================================================== Top 9 Advance by Time School: S 41.60m 2002 Melissa Jones Regional: R 41.48m Name Year School Seed Prelims =================================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Jurlina, Jelena Tulane Unive 49.96m R 41.56mq 136-04 2 Gardiner, Lakeisha Southeastern 47.70m 38.04mq 124-10 3 Stanley, Brynna La. - Monroe 40.92m 37.10mq 121-09 4 Robeson, Jennifer Unattached 40.34m 36.83mq 120-10 5 Leppanen, Helmi Tulane Unive 37.50m 36.10mq 118-05 6 Sisler, Allyson Vanderbilt 36.72m 35.99mq 118-01 7 Rogers, Cara Louisiana Te 33.60m 32.20m 105-08 8 Baudoin, Victoria La. - Monroe 36.58m 29.84m 97-11 9 Miles, Natasha Bevill State 33.01m 28.47m 93-05 10 Garmon, Morgan Bevill State 32.00m 28.46m 93-04 11 Puckett, Summer Bevill State 33.57m 24.63m 80-10 12 Shepherd, Judy U. A. B. 32.77m 23.46m 77-00 13 Ewing, Kyshia Vanderbilt 24.20m 21.86m 71-09 Flight 2 Preliminaries 1 Baldwin, Betsey Southeastern 45.00m 38.74mq 127-01 2 Juedes, Kate Southern Mis 37.00m 34.82mq 114-03 3 Fontenot, Bertina La. - Monroe 43.68m 32.40mq 106-03 4 Parker, Tiffany U. A. B. 38.35m 31.08m 102-00 5 Wix, Jenna Ole Miss. 35.87m 29.62m 97-02 6 Reyer, Ashley Southern Mis 32.00m 28.42m 93-03 7 Johnstone, Jen Mississippi 36.00m 28.21m 92-07 8 Holloway, Garnetta Vanderbilt 27.43m 26.97m 88-06 9 Marshall, Tanisha Louisiana Te 33.50m 26.68m 87-06 10 Duke, Adrienne U. A. B. 30.02m 20.95m 68-09

Women Javelin Throw =================================================================================== School: S 41.60m 2002 Melissa Jones Regional: R 41.48m Name Year School Prelims Finals =================================================================================== Flight 1 Finals 1 Jurlina, Jelena Tulane Unive 41.56m 41.56mR 136-04 2 Gardiner, Lakeisha Southeastern 38.04m 39.20m 128-07 3 Baldwin, Betsey Southeastern 38.74m 39.19m 128-07 4 Stanley, Brynna La. - Monroe 37.10m 37.84m 124-02 5 Robeson, Jennifer Unattached 36.83m 36.83m 120-10 6 Leppanen, Helmi Tulane Unive 36.10m 36.10m 118-05 7 Sisler, Allyson Vanderbilt 35.99m 35.99m 118-01 8 Juedes, Kate Southern Mis 34.82m 34.82m 114-03 9 Fontenot, Bertina La. - Monroe 32.40m 32.40m 106-03

Men Javelin Throw =================================================================================== Top 9 Advance by Time School: S 57.08m 1994 Chuck Varn Regional: R 61.62m Name Year School Seed Prelims =================================================================================== Flight 1 Preliminaries 1 Chanove, Conrad Southern Mis 65.00m R 65.49mq 214-10 2 Meschke, Jeb Southern Mis 65.20m S 59.24mq 194-04 3 Doughty, Greg Louisiana Te 62.00m S 57.27mq 187-11 4 Bowman, Dereck Southeastern 57.00m 56.79mq 186-04 5 Garner, Clay Mississippi 58.08m 55.65mq 182-07 6 Lucas, Marvin Southern Mis 60.00m 55.07mq 180-08 7 Daley, Lamar Ole Miss. 51.11m 51.03mq 167-05 8 Elliot, Bob La. - Monroe 50.03m 47.57mq 156-01 9 Leland, Darius Ole Miss. 47.43m 46.77mq 153-05 10 Rushing, Cody Memphis 45.64m 45.96m 150-09 11 DiGeorge, Sean Ole Miss. 39.62m 40.06m 131-05

Men Javelin Throw ========================================================================================== School: S 57.08m 1994 Chuck Varn Regional: R 61.62m Name Year School Prelims Finals Points ========================================================================================== Flight 1 Finals 1 Chanove, Conrad Southern Mis 65.49m 65.49mR 214-10 10 2 Meschke, Jeb Southern Mis 59.24m 59.24mS 194-04 8 3 Doughty, Greg Louisiana Te 57.27m 57.27mS 187-11 6 4 Bowman, Dereck Southeastern 56.79m 56.79m 186-04 5 5 Garner, Clay Mississippi 55.65m 55.65m 182-07 4 6 Lucas, Marvin Southern Mis 55.07m 55.07m 180-08 3 7 Daley, Lamar Ole Miss. 51.03m 51.03m 167-05 2 8 Leland, Darius Ole Miss. 46.77m 47.74m 156-07 1 9 Elliot, Bob La. - Monroe 47.57m 47.57m 156-01

Women 100 Meter Dash ========================================================================= School: S 11.23 2001 Teneeshia Jones Regional: R 11.80 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 Wind: NWI 1 Gibson, Keenan Unattached 11.53 11.85 2 Stephens, Chiquita Ole Miss. 11.60 11.93 3 Barrett, Peta Unattached 11.60 11.97 4 Freeman, Shandra Louisiana Te 11.63 12.02 5 Carter, Oriana U. A. B. 11.73 12.16 6 Dooley, Angel Tulane Unive 11.70 12.19 7 McBride, Latoya Ole Miss. 11.59 12.29 8 Reed, Majik Alabama 11.80 12.30 9 Crump, Natalie Southeastern 11.78 12.42 Section 2 Wind: NWI 1 Craig, Jennifer Samford Univ 11.87 11.99 2 Mulkey, Kim Ole Miss. 11.90 12.11 3 Dunn, Chanel Unattached 11.89 12.20 4 Hunter, Crystal U. A. B. 11.95 12.31 5 Rudolph, Juzil Bevill State 11.87 12.42 6 Johnson, Angela Southern Mis 11.88 12.53 7 Bledsoe, Amber Ole Miss. 11.95 12.60 Section 3 Wind: NWI 1 McCauley, Stephanie U. A. B. 11.97 12.13 2 Liburd, Tanika Southern Mis 12.01 12.17 3 Smith, Theresa U. A. B. 12.20 12.41 4 McKinney, Trinity Southern Mis 12.21 12.52 5 McCullum, Stephanie Southern Mis 12.25 12.52 6 Howard, Shardi Bevill State 12.10 12.53 7 Andrews, Andrea Vanderbilt 12.30 12.82 8 Wells, Tori Southern Mis 12.07 13.01 Section 4 Wind: NWI 1 Lockett, Shauntae U. A. B. 12.32 12.59 Section 5 Wind: NWI 1 Ohlig, Sheena Memphis 12.81 12.58 2 Marner, Alicia Memphis 12.95 13.06 3 Cash, Tiara Unattached 12.91 13.32

Men 100 Meter Dash ========================================================================= School: S 10.11 1994 Greg Saddler Regional: R 10.50 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 Wind: NWI 1 Triggs, Ken Unattached 10.30 10.63 2 Crabbe, Dion Unattached 10.32 10.67 3 Moore, Roland Louisiana Te 10.40 10.89 4 Shelton, James Ole Miss. 10.30 10.99 5 Brandford, Shane Southern Mis 10.52 11.16 Section 2 Wind: NWI 1 Morant, Eliott Mississippi 10.68 11.00 2 Hurst, Carl Southeastern 10.68 11.03 3 McFadden, Glenn Mississippi 10.69 11.09 4 Berry, Damond Mississippi 10.67 11.09 5 Green, Willie Memphis 10.64 11.38 Section 3 Wind: NWI 1 Norman, Cedric Southern Mis 10.89 11.18 2 Collins, Cedric Southern Mis 10.91 11.40 3 craig, Matthew Louisiana Te 10.90 11.50 4 Huckaby, Brandon Louisiana Te 10.88 11.78 Section 4 Wind: NWI 1 Sewell, Kevin Mississippi 11.05 11.44 2 Jacobs, Kevin La. - Monroe 11.50 11.84 3 Hurston, Keith Unattached 11.38 12.28 4 Randolph, Dustin Unattached 11.22 12.41 5 Green, Rodrick Unattached 12.42

Women 200 Meter Dash ========================================================================= School: S 22.83 2001 Teneeshia Jones Regional: R 24.00 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 Wind: NWI 1 Stephens, Chiquita Ole Miss. 23.90 24.30 Section 2 Wind: NWI 1 Mulkey, Kim Ole Miss. 23.90 24.47 2 Thompson, Marie La. - Monroe 24.00 25.81 Section 3 Wind: NWI 1 McCauley, Stephanie U. A. B. 24.76 24.92 2 Bledsoe, Amber Ole Miss. 24.21 25.13 3 Wiggins, Tahira Tulane Unive 24.82 25.15 4 Anderson, Daphne Bevill State 24.92 25.54 Section 4 Wind: NWI 1 Dunn, Chanel Unattached 24.96 25.43 2 Smith, Theresa U. A. B. 24.99 26.13 3 Robertson, Allyson Ole Miss. 25.11 26.15 Section 5 Wind: NWI 1 Carter, Oriana U. A. B. 25.53 25.49 2 McKenzie, Normanie U. A. B. 25.60 25.80 3 Lockett, Shauntae U. A. B. 25.22 26.03 4 Harris, Erin U. A. B. 25.80 26.18 5 Shields, Penny U. A. B. 25.80 26.19 Section 6 Wind: NWI 1 Andrews, Andrea Vanderbilt 25.90 26.04 2 Shepherd, Judy U. A. B. 25.95 26.22 3 Duncanson, Shari Southeastern 25.98 26.49 Section 7 Wind: NWI 1 Ruiz, Lydia Bevill State 26.22 27.21 2 Marner, Alicia Memphis 26.73 27.95 Section 8 Wind: NWI 1 Parker, Tiffany U. A. B. 27.20 28.59

Men 200 Meter Dash ========================================================================= School: S 20.54 1984 Tony Dees Regional: R 21.19 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 Wind: NWI 1 Crabbe, Dion Unattached 20.90 21.43 2 Blakely, Fernada Unattached 20.71 21.57 Section 2 Wind: NWI 1 Bernard, Franz Ole Miss. 21.00 21.35 2 Gregory, Mark Ole Miss. 21.10 21.77 3 Davis, Arthur Mississippi 21.06 21.77 4 Taylor, Stephen Ole Miss. 21.20 22.06 Section 3 Wind: NWI 1 Varnado, Danial Southeastern 21.52 21.57 2 McFadden, Glenn Mississippi 21.26 21.92 3 Fletcher, Clinton Ole Miss. 21.50 22.29 4 Twillie, Marcus Unattached 21.80 22.79 Section 4 Wind: NWI 1 Hurst, Carl Southeastern 21.90 22.35 2 Berry, Damond Mississippi 21.93 22.36 3 Allen, Daniel La. - Monroe 21.90 23.93 4 Morant, Eliott Mississippi 21.92 24.05 Section 5 Wind: NWI 1 Jenkins, Jarred Southeastern 22.30 22.55 2 Francis, Choni Southeastern 22.65 23.73 3 Woods, Mike Memphis 22.50 23.79 Section 6 Wind: NWI 1 Douglass, Gene Ole Miss. 22.80 23.26 2 Rushing, Cody Memphis 22.80 23.84 3 Reed, Raphew Ole Miss. 23.10 24.03

Women 400 Meter Dash ========================================================================= School: S 52.59 1996 Angelia Clay Regional: R 55.00 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Gilbert, Nina Louisiana Te 53.65 54.09R 2 Luogon, Kou Alabama 53.50 54.45R 3 Fairley, Christy Alabama 55.00 56.12 4 Ford, Adrienne La. - Monroe 54.80 57.30 5 Henfield, Shakeitha Southeastern 55.20 57.81 6 Robertson, Allyson Ole Miss. 54.90 58.10 Section 2 1 Dooley, Angel Tulane Unive 55.50 56.22 2 Pickett, Shamonica La. - Monroe 56.40 56.73 3 Minnifield, Elace U. A. B. 55.44 57.03 4 Watson, Natasha La. - Monroe 55.80 57.22 5 Dunn, Nicole Mississippi 56.92 57.48 6 James, Kia Mississippi 56.98 57.77 7 Tindle, Ebony Southern Mis 56.95 1:00.87 Section 3 1 McKenzie, Normanie U. A. B. 57.80 58.21 2 Aday, Virginia Bevill State 58.30 58.82 3 Battle, Adriane Southern Mis 57.90 59.08 4 Johnson, Candi Southern Mis 57.79 59.30 5 Jackson, Berlinda Louisiana Te 57.20 59.43 6 Mays, Tenisha Louisiana Te 57.50 1:00.19 7 Taylor, Cerissa Louisiana Te 58.20 1:00.75 8 Duncanson, Shari Southeastern 58.01 1:00.88 Section 4 1 Appleberry, Doria Louisiana Te 57.71 2 Ruiz, Lydia Bevill State 58.88 59.78 3 Weaver, Shannon Southern Mis 58.90 1:00.89 4 Sheena, Horton Southeastern 58.90 1:01.51 5 Nagy, Zsofia Memphis 1:02.43 1:02.85 6 Marcoux, Danielle Ole Miss. 1:02.00 1:04.79 7 Goode, Sequoia Bevill State 1:01.00 1:04.88 8 Harris, Ashley Memphis 1:06.94 1:05.55 9 Meehan, Fran Birmingham S 1:00.00 1:07.07

Men 400 Meter Dash ========================================================================= School: S 45.29 1994 Brad Price Regional: R 47.26 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Bernard, Franz Ole Miss. 46.00 47.16R 2 Ashley, Jamel Mississippi 46.62 47.39 3 Blakely, Fernada Unattached 45.92 48.03 4 Kemmerer, Tyler Harding Univ 46.63 48.04 5 Nelson, Keston Mississippi 46.46 48.31 6 Wokoma, Kao Ole Miss. 46.90 48.42 7 Hunter, Austin Memphis 46.88 49.05 8 Collier, CJ Southern Mis 53.22 Section 2 1 Potts, Demarco Ole Miss. 47.92 48.61 2 Jackson, Anthony Louisiana Te 47.70 48.76 3 Fletcher, Clinton Ole Miss. 48.00 50.51 4 Harris, Damon Ole Miss. 48.50 50.52 5 Ricketts, Matthew Louisiana Te 48.40 50.63 6 Woods, Wendall Louisiana Te 51.98 Section 3 1 London, Jamaal Louisiana Te 48.50 49.84 2 Santi, Marcus Unattached 49.76 50.13 3 Randolph, Dustin Unattached 50.10 51.47 4 Trantham, Doug Unattached 51.00 51.69 5 Jackson, Nolan Louisiana Te 52.07 6 Douglass, Gene Ole Miss. 49.50 53.96

Women 800 Meter Run ========================================================================= School: S 2:06.24 1997 Sherlonda Johnson Regional: R 2:10.30 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Stewart, Bobbette Unattached 2:09.00 2:10.98 2 Ellison, Rachel Ole Miss. 2:09.00 2:11.37 3 Collins, Genoah U. A. B. 2:11.00 2:12.19 4 Forsberg, Petra Ark.- L.R. 2:11.50 2:14.36 5 Thorvilson, Leah Unattached 2:11.20 2:14.87 6 Mock, Chelsie Ark.- L.R. 2:11.90 2:15.13 7 Garwood, Sheena Tulane Unive 2:10.00 2:15.69 8 Ivanova, Petra U. A. B. 2:11.00 2:15.80 9 Lustigova, Eva Tulane Unive 2:10.00 2:16.51 10 Baker, Ali Memphis 2:14.86 2:17.07 11 Greene, Virnetta Alabama 2:10.00 2:27.68 Section 2 1 Bryant, Latisha Vanderbilt 2:14.90 2:18.06 2 Kiprotich, Naomi Southern Mis 2:16.00 2:18.14 3 Edwards, Alisha Southern Mis 2:16.91 2:20.00 4 Cotter, Alisa Vanderbilt 2:16.10 2:21.84 5 Taff, Rachel Ole Miss. 2:15.00 2:21.87 6 Matthews, Kenesha La. - Monroe 2:15.00 2:22.67 7 Brorby, Beth Unattached 2:15.00 2:29.18 8 mcmahon, rebecca Memphis 2:18.00 2:39.68 Section 3 1 dake, Mary Memphis 2:18.61 2:22.19 2 Fyfe, Anne Mississippi 2:24.00 2:23.37 3 McKay, Emry U. A. B. 2:20.00 2:25.16 4 Palmer, Liz Southern Mis 2:24.00 2:25.94 5 Ambrus, Elizabeth U. A. B. 2:20.00 2:30.96 6 Woolls, Heather Memphis 2:26.67 2:34.28 7 Wright, Mary Mississippi 2:24.00 2:34.87 8 Meehan, Fran Birmingham S 2:30.00 2:35.03 9 Pioreck, Micah Ole Miss. 2:25.00 2:37.32 10 Jordan, Erin Ole Miss. 2:22.00 2:41.43

Men 800 Meter Run ========================================================================= School: S 1:44.07 1990 George Kersh Regional: R 1:50.62 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Phillips, david Louisiana Te 1:48.20 1:50.59R 2 McConnell, Elmore Mississippi 1:50.88 1:50.83 3 Bobrowski, Przemek Harding Univ 1:48.54 1:51.99 4 Verheul, Chris La. - Monroe 1:50.00 1:52.66 5 Cobb, Jeremy Louisiana Te 1:49.96 1:55.46 Section 2 1 Brophy, Matt Unattached 1:57.24 1:57.71 2 Taliferria, Chris Harding Univ 1:55.28 1:58.76 3 Teachey, Jerry Southern Mis 1:56.50 1:59.63 4 Darnall, Devin Ole Miss. 1:55.00 2:00.60 5 Valure, Joey Southeastern 2:01.20 6 Porter, Lars Birmingham S 1:57.00 2:03.22 7 Hall, Nathan La. - Monroe 1:59.99 2:03.71 8 Sharma, Aalok Birmingham S 2:00.00 2:09.36 9 Miller, Morgan Unattached 1:55.78 2:10.92 10 Rickert, Cody Birmingham S 2:05.00 2:11.79

Women 1500 Meter Run ========================================================================= School: S 4:45.10 1992 Jo Creel Regional: R 4:31.00 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Wancowicz, Elizabeth Alabama 4:35.00 4:34.48S 2 McKay, Emry U. A. B. 4:32.00 4:39.80S 3 Huss, Debbie Vanderbilt 4:42.00 4:41.00S 4 Pradieu, Carlyne Tulane Unive 4:32.00 4:42.06S 5 Cotter, Alisa Vanderbilt 4:37.00 4:42.35S 6 Hicks, Julia Alabama 4:35.00 4:43.72S 7 Shannon, Caitlin Vanderbilt 4:38.30 4:49.02 8 Wicke, Birka Tulane Unive 4:30.00 4:51.78 9 Theriault, Jocelyn Vanderbilt 4:38.80 4:54.03 10 Ambrus, Elizabeth U. A. B. 4:33.00 4:54.63 Section 2 1 Humber, Nadiyah Vanderbilt 4:50.00 4:46.83 2 Chepkwony, Lydiah Southern Mis 4:44.00 4:47.05 3 Sizer, Brittany Vanderbilt 4:44.00 4:47.66 4 Riendeau, Daniele Memphis 4:43.21 4:48.60 5 Lilkas, Shanna Southeastern 4:43.24 4:48.72 6 Brorby, Beth Unattached 4:50.00 4:53.05 7 Pingrey, Jessica Harding Univ 4:49.26 4:58.79 8 Bryant, Jill Alabama 4:50.00 5:11.34 9 Guscette, Meg Birmingham S 4:50.00 5:15.19 Section 3 1 Bumby, Sarah Tulane Unive 5:11.00 4:59.98 2 Wilson, Michel Memphis 4:54.66 5:02.08 3 Flournoy, Shannon Alabama 5:00.00 5:04.40 4 Pioreck, Micah Ole Miss. 4:59.00 5:06.79 5 Jordan, Erin Ole Miss. 4:51.00 5:09.73 6 Cummins, Julia Birmingham S 5:10.00 5:11.47 7 Janecek, Sarah Memphis 5:05.80 5:12.48 8 Gordon, Eva Tulane Unive 5:09.00 5:16.36 9 McVeigh, Kimberly Memphis 5:11.00 5:22.12 10 Pieraccini, Brittany Memphis 5:38.00 5:42.12 11 Brooks, Karin Memphis 5:43.00 5:47.95

Men 1500 Meter Run ========================================================================= School: S 3:44.32 1985 Doug Smith Regional: R 3:48.21 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Aden, Maya La. - Monroe 3:50.00 3:55.17 2 Arrizon, Carlos Louisiana Te 3:48.20 3:55.63 3 Malmqvist, Stefan Louisiana Te 5:49.50 3:55.84 4 Neff, Calum Ark.- L.R. 3:55.00 3:57.17 5 Toth, Szilard Memphis 3:48.98 3:59.63 6 Fier, Dustin Mississippi 3:54.12 4:01.24 7 Irwin, Ryan Mississippi 3:54.00 4:07.60 8 Smith, Gearie Louisiana Te 3:54.76 4:07.80 9 Moore, Phillip Mississippi 3:54.00 4:10.17 10 Darnall, Devin Ole Miss. 3:56.00 4:11.89 Section 2 1 Griffin, Brandon Ark.- L.R. 3:57.00 4:04.25 2 Martin, Wade Unattached 3:54.00 4:04.57 3 Knoernschild, Ben Christian Br 4:02.21 4:07.01 4 Aschenbrenner, Alex Southeastern 4:08.00 4:07.64 5 Porter, Lars Birmingham S 4:00.00 4:09.96 6 Webster, Danny La. - Monroe 3:58.00 4:15.59 7 Miller, Morgan Unattached 4:02.00 4:28.00 8 Parkey, Josh Unattached 4:17.00 4:38.88 9 Stutts, Kenneth Birmingham S 4:20.00 4:42.53

Women 5000 Meter Run ========================================================================= School: S 17:22.67 1989 Darlene Calvin Regional: R 17:00.00 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Goodson, Cassandra Southern Mis 17:53.00 17:45.81 2 Calvert, Christa Birmingham S 18:30.00 18:18.09 3 Pence, Lauren Vanderbilt 18:03.00 18:27.89 4 Nemere, Nora Memphis 18:50.00 19:29.17 5 Bramlett, Rachael Birmingham S 19:30.00 19:50.43 6 Williams, Erin Southeastern 19:20.00 19:53.27 7 Hamsher, Mallory Ole Miss. 20:10.00 19:59.45 8 Chandler, Shannon Ole Miss. 21:00.00 20:33.93 9 Hill, Carolyn Ole Miss. 21:05.00 20:48.81 10 Barber, Stephanie Ole Miss. 20.25 21:42.00

Men 5000 Meter Run ========================================================================= School: S 13:51.22 1991 Pablo Sierra Regional: R 14:18.58 Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Kosgei, Peter Harding Univ 14:19.48 14:09.08R 2 Rotich, Jacob Harding Univ 14:10.56 14:16.20R 3 Miereczko, Maciek Harding Univ 14:23.39 14:59.72 4 Ngetich, Asbel Southeastern 14:58.00 15:27.99 5 Hammons, Caleb Ole Miss. 16:10.00 15:53.24 6 Merritt, Matthew Ole Miss. 16:10.00 16:09.03 7 Pendarvis, Ben Birmingham S 15:50.00 16:36.58 8 Stidham, Jacob Birmingham S 16:30.00 16:44.52 9 Atkins, Mike Ole Miss. 20:00.00 16:52.59 10 Scoville, David Birmingham S 16:30.00 16:52.65 11 McKay, Bryce Ole Miss. 19:00.00 17:23.20 12 Harris, Matthew Birmingham S 17:00.00 17:59.02

Women 400 Meter Hurdles ========================================================================= School: S 57.95 1999 Brandy Mack Regional: R 1:01.50 Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Kostetskaya, Katya Unattached 57.52 58.12R 2 Wilson, Rachel Alabama 1:00.00 1:02.52 3 Hart, Amanda U. A. B. 1:00.72 1:02.66 4 Lagios, Vanessa Vanderbilt 1:03.56 1:04.99 Section 2 1 Baldwin, Mary Vanderbilt 1:04.23 1:05.69 2 Aday, Virginia Bevill State 1:04.00 1:08.62 3 Duke, Adrienne U. A. B. 1:03.85 1:09.83 4 Henderson, Shaquee La. - Monroe 1:05.00 1:09.87 5 McCon, Jeuri Southeastern 1:05.20 1:10.64

Men 400 Meter Hurdles ========================================================================= School: S 50.35 1993 Donavan Bassett Regional: R 52.51 Name Year School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Maschenko, Ruslan Unattached 48.08 51.22R 2 Wright, O'Neil Unattached 50.50 52.20R 3 Bond, Ryan Harding Univ 52.76 53.03 4 Boudreaux, Nate La. - Monroe 53.00 54.71 5 Nolan, Daniel Mississippi 53.21 55.70 6 Evans, Mitchell Mississippi 54.55 58.44 Section 2 1 Taylor, Preston Memphis 54.80 54.66 2 McDowell, John Ole Miss. 55.10 55.15 3 Rowland, Brad Mississippi 55.98 1:00.19 4 DiGeorge, Sean Ole Miss. 1:00.00 1:03.03 5 Leland, Darius Ole Miss. 57.00 1:05.30

Women 4x100 Meter Relay ========================================================================= School: S 44.80 2001 Woods, Parker, Vance, Jones Regional: R 46.20 School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Alabama 'A' 45.00 45.15R 1) Pharr, Tasha 2) 2 Ole Miss. 'A' 45.50 45.67R 3 U. A. B. 'A' 45.61 46.38 3 Unattached 'A' 46.70 46.38 5 Tulane University 'A' 45.80 46.56 6 Southern Miss. 'A' 45.59 46.56 7 La. - Monroe 'A' 47.24 Section 2 1 Bevill State 'A' 46.88 48.00 2 Southern Miss. 'B' 47.27 48.63

Men 4x100 Meter Relay ========================================================================= School: S 39.56 2002 Lawson, Triggs, Biddle, Shelton Regional: R 40.66 School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Southeastern LA 'A' 40.90 41.58 2 Ole Miss. 'A' 40.80 41.71 3 La. - Monroe 'A' 42.96 4 Southern Miss. 'A' 40.61 44.63

Women 4x400 Meter Relay ========================================================================= School: S 3:36.22 1992 Slocum, Hudson, Clay, T. Vance Regional: R 3:45.50 School Seed Finals ========================================================================= 1 Vanderbilt 'A' 3:47.00 3:52.15 2 Southern Miss. 'A' 3:50.10 3:56.35 Section 2 1 Bevill State 'A' 4:12.63

Men 4x400 Meter Relay ========================================================================= School: S 3:02.77 1993 Pride, Odom, Bassett, Brooks Regional: R 3:10.84 School Seed Finals ========================================================================= Section 1 1 Ole Miss. 'A' 3:09.00 3:11.28 2 Ole Miss. 'B' 3:17.12 3 Southeastern LA 'A' 3:18.00 3:23.73 4 Southern Miss. 'A' 3:15.30 3:29.82

Women 3000 Meter Steeplechase ========================================================================= Regional: R 11:00.00 Name Year School Seed Finals ========================================================================= 1 Carnes, Megan Alabama 11:20.00 11:03.81 2 Wiseman, Becca Southern Mis 11:20.00 11:12.77 3 Cassel, Kara Memphis 11:40.84 11:42.40 4 Williams, Erin Southeastern 12:30.00 12:24.69

Rotating image
Twitter Facebook YouTube Instagram Tumblr FourSquare Pintrist